ABD ‘Ermeni Dava Grubu’ndan’ Fethiye Çetin’e ödül

12 Kasım’da ABD New Jersey’de Ramapo kolejinin Holokost ve Soykırım bilim merkezi ile New Jersey Ermeni Dava Grubunun desteği ile Türk avukatı Fethiye Çetin konuşma yaptı. “Artık gizli değil: zorla İslamlaştırılmış Ermenilerin karşı karşıya geldiği meydan okumaları” başlıklı konuşma sırasında Çetin anneannesi kökeninin  etkisinden  söz etti.

Çetin’in Ermeni Hıristiyan olan anneannesi Seher, Soykırım yıllarında Türk bir subay tarafından evlat edinmişti.

Gizli Ermeniler hakkındaki sessizlik ilk kez 2004 yılında Çetinin “Anneannem” kitabının yayınlanmasıyla bozuldu. Kitapta Çetin, anneannesinin Ermeni kimliğini ortaya çıkarıyor. Sonraki 10 yılda çok sayıda Türk Ermeni köklerine dair kitaplar ve makaleler yazdı.

14 Kasım’da ABD Doğu kıyısı Ermeni Davası Grubu Detroit’ta Çetin’e Ermeni Davası Grubunun en önemli “Özgürlük” ödülünü verecek. “Özgülük” ödülü Ermeni Soykırımı’nın tanınmasına katkıda bulunan ve Amerika Ermeni Toplumunun önemli konularıyla uğraşan kişilere veriliyor.

Daha önce bu ödüle ünlü avukat Robert Morgenthau  ve Morgenthau  ailesi, ABD’nın Yerevan eski Büyükelçisi John Evans, seantör Robert Menendez, Baroness Caroline Cox layik görülmüştü.

 

kaynak: ermenihaber.am

 

Yorumlar