“Acting Together” – Sürgün Yolunda…

Ermeni Soykırımı’nın başlangıçı olarak Kabul edilen 24 Nisan 1915’te İstanbul’da tutuklanarak ölüme gönderilen Ermeni aydın ve yazarlarının “sürgün” edildikleri güzergâhtan başlayan yol, 100 yıl sonra   gerçekleştirilecek “Acting Together” (Birlikte Hareket Etmek) projesi çerçevesinde tekrar takip edilecek. Proje kapsamında  31 Ağustos 2015’te başlayacak olan yolculuğun, Eylül sonunda Yerevan’da tamamlanması planlanıyor.

Almanya merkezli DVV International, İstanbul merkezli Tarih Vakfı ve Ermenistan merkezli Hazaraşen Etnolojik Araştırmalar Merkezi’nin işbirliği ve Almanya Dışişleri Bakanlığı’nın desteğiyle hazırlanan proje çerçevesinde, yolculuk için oluşturulacak ekip, 24 Nisan 1915’te İstanbul’da tutuklanarak Haydarpaşa’dan trenle ölüme gönderilen Ermeni aydınlarının izini sürecek.

Haydarpaşa’dan trenle yola çıkacak olan ekip,   Ayaş (Ankara) , Dersim, Varto (Muş) ve Ağrı’yı ziyaret ederek Gürcistan üzerinden Ermenistan’a girecek. Ermenistan’ın Gümrü, Talin ve Eçmiadzin kentlerini ziyaret edecek olan ekip Ermeni Soykırımı’nda bir mücizeyle kurtulanlarla ya da onların nesilleri ile akrabalarıyla görüşmeye çalışacak.

Projenin koordinatörü Ayşe Öktem, yolculuğu Türkiye ve Ermenistan’dan 10’ar üniversite öğrencisinin, Almanya, Türkiye ve Ermenistan’dan gelecek proje ekipleri ile Türkiyeli ve Ermenistanlı birer yazarla birlikte yapacaklarını belirtti.
Proje çerçevesinde sözlü tarih çalışması yapılacak, ayrıca yolculuk için özel bir yol dergisi hazırlanacak, ekipteki yazarların çabalarıyla ise projenin sonunda ortak bir kitap yayımlayacak.

Ankara’da parlamenterlerin katılımıyla bir etkinlik düzenlemeyi amaçladıklarını bildiren Öktem, “Soykırım’dan 100 yıl sonra bugün Meclis’te üç Ermeni milletvekili var. Sayıca az, fakat bu da bir tür cevap olarak kabul edilebilir. Yüz yıl geçti, fakat İttihat ve Terakki zihniyeti kazanamadı” diye konuştu.

Ziyaret edeceklieri şehirlerde yerel yönetimlerle de iletişim içinde olacaklarını dile getiren Öktem, özellikle Ağrı’da bir sokağa eski Ermenice isminin geri verilmesini umduklarını, ayrıca Ağrı ve Varto’da Ermenilerin izlerin ve soykırıma dair bugün bölgede canlı olan hafıza ve tanıklıkların dikkate alınacağını bildirdi.

Ermenistan’da ise soykırımdan kurtulanların torunlarıyla ve bugünün göçmenleri olan Suriyeli mültecilerle görüşeceklerini dile getirdi. Anılan kentlerde panel ve atölyeler düzenleyecek, savaş, iltica, hayat kurtarmak, dünden bugüne savaşların yol açtığı göçlerin panellerde ele alınacak.

Ayşe Öktem, proje kapsamında ayrıca yolculuğun başından itibaren gezici bir sergi yapılacağını, yolculuk sırasında toplanan Ermenilere ait hatıratlar, obje ve materyallerin sergileneceğini, her durakta biraz daha büyüyecek olan serginin, son haliyle önce Yerevan’da, daha sonra İstanbul ve diğer şehirlerde sergileneceğini kaydetti.

Yorumlar