Ani Harabeleri 2016 Yılında Dünya Mirası Listesine Aday

 

Ani harabeleri yıllardır başına gelen yanlış restorasyonlar, ilgisizliğe rağmen en sonunda hakettiği değeri görmeye aday oluyor. 2012 yılında Unesco Dünya Mirası Geçici listesine giren harabeleler, 2016 yılında Unesco heyeti tarafından tekrar incelenerek kalıcı listeye girmesi bekleniyor.

Ani harabelerinde daha önce yanlış restorasyon yapılmıştı. 

1993 yılında başlanan kazı çalışmaları 2002 yılına kadar sürerken Kültür ve Turizm bakanlığı projelerde bir yanlışlık görmüş ve çalışmaları durdurmuştu. Projenin başındaki isimler sürekli değiştiğinden yapılarda ki değişiklikte yıllar içinde farklılaşmalar meydana gelmişti.

Ani harabelerini ne kadar tanıyoruz? 

M.Ö 3000 yılından itibaren yerleşim yeri olmuş bu bölge 24 farklı uygarla ev sahipliği yapmış. Doğusunda Aras nehrinin kolu olan Arpaçay’a dayanan bu kent  Türkiye ile Ermenistan arasında bir sınır oluşturuyor.

Bir tarafı Ermenistan bir tarafı Türkiye olan Arpaçay ırmağı;

Türkiye-Ermenistan Sınırı
Türkiye-Ermenistan Sınırı

 

İpek yolu üzerine kurulmuş olan bu yerleşim yeri Türkiye ve Ermenistan’ın bulunduğu bu toprakları şu anda maalesef tamamı yıkılmış olan İpek yolu köprüsü ile bağlıyordu.

İpek yolu köprüsü
İpek yolu köprüsü

 

Yapıldığı zamana göre oldukça gelişmiş surlarla çevrili olan Ani harabeleri, düşman askerlerinin içeriye girmesi neredeyse tamamen engellenebilecek bir düzende olduğu biliniyor. 8 metreyi bulan bu surlar 2 kademeden oluşuyor ve ilk suru geçen düşman 2 sur arasındaki bir kaç metrelik bölgede kalıyordu.

Ani
Ani antik kentini çevreleyen surlar

 

Ani antik harabelerinde şu ana kadar tespit edilmiş tam 823 yeraltı yapısı ve mağara bulunmakta. Bulunan geçitlerin uzunluğu 500 metrenin üzerinde olup, bu yeraltı yerleşimlerinin çoğu konut, su kanalı, mezarlık, kilise, güvencirlik gibi amaçlarla kullanılmıştır.

 

Ani harabelerinden bir kaç resim.

 

 

Diliyoruz ki, bu ülkede daha yenilenmesi gereken nice Ermeni ve diğer tarihi eserler, restorasyon hatalarına kurban gitmeden güzelliklerini korusun ve bu listedeki yerlerini alsın. 

Yorumlar