Apple’dan süper bir ikinci çeyrek! 61 milyon iPhone, $13.6 milyar net kar!

sihirli-elma-2015-q2-ceyrek-sonuclari-9Apple başarılı çeyrek sonuçları açıklamaya devam ediyor. iPhone ve Mac gibi büyüyen ailelere ek olarak, Watch ile birlikte yeni bir ürün ailesini de bünyesine katan Apple, bu çeyreği de büyüyerek kapatmış oldu. Her çeyrek sonunda olduğu gibi hem bu çeyreğin analizini, hem de bazı gözlem ve tahminleri yine sadece Bolsohays okuyucuları ile paylaşıyorum…

2015 İkinci Çeyrek Özeti

Apple’ın finansal yılının ikinci çeyreğini, yani Ocak-Şubat-Mart aylarını yine büyük bir başarıyla tamamladı. Toplamda 58 milyar dolar ciro ile dev bir firma olmasına rağmen geçtiğimiz senenin aynı dönemine göre %27’lik bir büyüme gösterebildi.

Net kara baktığımızda ise Apple, %33’lük bir artışla, 13,6 milyar dolar ile kasasını biraz daha doldurdu.  Toplamda ise bu çeyreği kasasında 194 milyar dolar ile kapatmış oldu.

Her zaman olduğu gibi lafı dolandırmadan gelelim detaylara. Yine elimden geldiğince Apple’ın çeyrek gelirlerini detaylı olarak incelemeye, ve Tim Cook’un yorum ve değerlendirmelerine kulak vermeye çalıştım…

iPhone

Geçtiğimiz çeyrekte rekor kırarak 74 milyondan fazla iPhone satan Apple, bu çeyrekte de hiç aşağı kalmadı desek yanlış olmaz. Apple, sadece bu 3 aylık dönemde 61 milyon iPhone satışı ile geçtiğimiz seneye göre satışlarını %40 arttırmış oldu. 

Cirodaki artış ise aynı döneme göre %55! Bunun sebebi de geçtiğimiz seneye göre ortalama iPhone satış fiyatının $62 artarak $659’a çıkması.

Elbette bu yüksek satışlar ve müthiş satış fiyatı sayesinde de Apple’ın bu çeyrekteki toplam cirosunun %69’u iPhone’dangelmiş oldu.

Tim Cook’un açıklamalarına göre mevcut iPhone kullanıcılarının sadece %20’si iPhone 6 veya iPhone 6 Plus’a geçmiş. Ayrıca iPhone 6 ailesi, şimdiye kadarki en büyük “iPhone rakiplerinden geçiş yapma oranına” sahip olmuş. Yani iPhone kullanmayanların oldukça ilgisini çekmiş diyebiliriz.

Mac

Mac satışları bir kez daha PC endüstrisini geride bırakarak, %10 büyüdü. Bu çeyrekte toplam 4.7 milyon Mac satan Apple, büyümesini büyük oranda MacBook Air ve yeni retina ekranlı  Mac Book Pro’lardan sağlamış oldu.

Geçtiğimiz çeyrek sonuçlarında yeni, fansız bir MacBook Air beklediğimizi söylemiştik, karşımıza Mac Book çıktı. Henüz inceleme şansım olmasa da, ilk fırsatta bu ürünü detaylıca incelemek ve deneyimlemek istiyorum.

iPad

Bu çeyrekteki kötü tablo ise iPad’e ait. iPad satışlarındaki düşüş devam ediyor. Bu çeyrekte 12.6 milyon adet satan iPad, geçtiğimiz seneye göre ise %23 küçülmüş. Ancak satışlar düşmesine rağmen hala tablet pazarında açık ara lider.

Satışlardaki düşüşün sebebi iPhone ve Mac’in iPad payından yemesi. Ancak buna rağmen Japonya ve Çin’de iPad satışları rekor kırıyor.

Bu ay 5. yaşını kutlayacak olan iPad’e hala güvenen ve satışların artacağına inandığını söyleyen Tim Cook ise satışların hala büyük bir bölümünün yeni müşterilerden geldiğini söylüyor.

Sanırım iPad’lerin yenilenme süresi Mac’ler kadar uzun, belki daha da uzun olacak. Hala iPad 2’lerin gayet rahat bir şekilde kullanıldığını düşünürsek, 4 senelik cihazları değiştirmek için büyük bir sebep yok. Bu yüzden satışlar da ağırlıklı olarak yeni kullanıcılara yapılıyor tahminimce.

Öne Çıkan Diğer Detaylar

  • Apple Store’lara giren insan sayısı %22 artmış.
  • Bu çeyrekte Çin’de 6 mağaza açılmış, gelecek yıla kadar hedef 40 tane daha.
  • 2011 yılından beri ilk defa Mac cirosu iPad cirosunu geçti.
  • sihirli-elma-2015-q2-ceyrek-sonuclari-9
  • Roy Kehyayan

Yorumlar