Ara Güler tecrübelerini öğrenciler ile paylaştı

Zaman Gazetesi’nin ‘Artı 1T Gazete Tasarım Günleri’, bu yıl 10. defa kapılarını genç tasarımcılara açtı. Dünyadan ve Türkiye’den birçok ünlü tasarımcı, fotoğrafçı ve gazeteciden ders alacak olan 400 genç, dün dersbaşı yaptı. Açılış konuşmasını Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı ve Zaman Gazetesi Görsel Yayın Yönetmeni Fevzi Yazıcı’nın yaptığı program usta fotoğrafçı Ara Güler’i konuk etti.

Fotoğrafçıyla foto muhabiri arasındaki farkla sözüne başlayan Güler, “Ben foto muhabiriyim. Yıllarımı bu işe harcadım. Fotoğrafçı gördüğünü çeker. İster hatıra diye saklar ister akrabasına verir. Ama foto muhabiri kendi zamanını diğer asırlara aktarır. Biz onu yapan adamlarız.” dedi. 58 kitabı bulunan Güler, foto muhabirinin arşivlemekten de sorumlu olduğunu anlattı.  Güler, “İstiklal Harbi’ni çeken bir foto muhabirimiz yok. Hep Almanlardan alınmış. Biz yapmazsak bu fotoğrafları kim çekecek, arşivleri kim yapacak?” diye sordu.

Artı 1T’nin çıkışı olan dijital fotoğrafçılık üzerine de değerlendirmede bulunan Güler, şöyle devam etti: “Dijital, gazeteciye sürat katmıştır. Cannes Film Festivali’ne 11 kez katıldım. Oradan birçok ünlünün fotoğrafını gönderdim. Ama benim yazı işleri müdürüm o dönemde gönderdiğim artistleri tanımazdı. Ben oturup fotoğraf altlarını yazardım. Bunları zarfa koyardık. O dönem sansür de vardı. Fotoğrafları posta ile gönderirken sıkıntı yaşardık. Gazeteciye sansür nasıl yaparsın? Haber bizim yaşam kaynağımızdır. Basın insanı yönlendirir. İhtilal dönemlerinde sansür uygulayanlara derdik, ‘Senin yaptığın darbeden biz olmasak kimsenin haberi olmaz.’ diye.”

Kaynak: ermenihaber.am

Yorumlar