“Ara’yı Anlamak” Paneli – “Heradesil” ile canlı yayında!

Fotoğrafın usta ismi Ara Güler hakkında düzenlenen “Ara’yı Anlamak” paneli, Fotoistanbul 2015 kapsamında Pera Müzesi-Museum ev sahipliğinde gerçekleşiyor.

22 Ekim Perşembe günü saat 18:00’de başlayacak etkinlik Heradesil(www.heradesil.com) üzerinden canlı yayınlanacak.

“Türkiye’de fotoğraf denildiğinde akla gelen ilk isim Ara Güler’dir. O Türkiye’nin ve İstanbul’un görsel hikayecisidir. Belleğimize kazınan çoğu imaj onun objektifinden yansımıştır. O olmasaydı; kültür tarihimizdeki çoğu yazarı, ressamı, düşün insanını tanıyamayacaktık. Ara, kendisini “tarihi makinesiyle yazan adam” olarak tanımlar.

Fakat o aynı zamanda bir şair, bir yazar, bir tarihçi, bir ressam, bir sosyolog, bir antropologdur. Çünkü o foto muhabirliğinin yalnızca olayların gidişatını izlemek değil, döneminin yaşamını, sanatını, gelenek ve göreneklerini, dönemin insanlarının neler yaptıklarını, kederlerini ve neşelerini gelecek kuşaklara aktarmak olduğuna inanır. Onun için fotoğraf çekmek, içinde hissettiği dünyayı çekmektir. Bundan dolayı fotoğrafın, yaşantının bir anını yakalayıp onu gelecek zamanlara ulaştıran bir sihir olduğuna inanır. Bu toplantımızda, bu görsel sihri oluşturanın ne olduğunu anlamaya çalışacağız.”

http://heradesil.com/canli/

Yorumlar