Avrupa Üniversiteliler Satranç Şampıyonası İlk Defa Yerevan’da

6-11 Ekim tarihleri arasında Ermenistan başkenti Yerevan ilk defa düzenlenen Üniversiteliler Satranç Şampıyonasına ev sahipliği yapacak. Satranç Şampiyonası Ermenistan Öğrenci Spor Federasyonunun girişimiyle organize ediliyor.

Ermenıstan Eğitim Bakanlığının Basın Servisinden edinilen bilgiye göre, bakan Armen Aşotyan’ın Organizasyon Komitesi temsilcileri ile yaptığı toplantıda hazırlık çalışmalarını değerlendirildi. Aşotyan Komite üyelerine çalışmalarda Satranç Federasyonu ve ilgili kamu kurumlarıyla işbirliğinde bulunulması talimatını verdi. Aşotyan “Ermenistan’ı ziyaret eden gençlerin, kendilerinin satranç alanında büyük bir devleti ziyaret ettiklerini hissetmeleri için herşeyi yapmalıyız” diye konştu.

Avrupa Üniversiteliler Satranç Şampıyonasına katılmak için 15 Avrupa ülkesünden 30 takım başvurmuş. Ermenistan 3 erkek ve 3 kadın takımıyla katılacak.

2013 yılında Ermenistan Öğrenciler federasyonunun Avrupa Federasyonuna, Avrupa Öğrenciler Şampıyonasının müsabakalarına satrançı da dahil etme teklifinde bulunmuşu. Teklif kabul edilerek ilk Avrupa Üniversiteliler Satranç Şampıyonasının da Ermenistan’da yapılmaya karar verildi.

 

kaynak: ermenihaber.am

Yorumlar