Aziz Sarkis Kilisesi bakımsızlık ve ilgisizlikten dolayı yok olma tehdidi altında

DİGOR'DAKİ TARİHİ BEŞ KİLİSELER YIKILIYOR (IŞIK ÇAPANOĞLU/KARS-İHA)

Tarihi Ermenistan başkenti Ani şehrinin kalıntılarının yaklaşık 25 kilometre güneybatısında, Kars’ın  Digor ilçesine  ise 5 kilometre uzaklıkta bulunan 3 kaya çıkıntısındaki Beş Kiliselerden günümüze kadar tek ayakta kalan Aziz Sarkis Kilisesi bakımsızlık ve ilgisizlikten dolayı yok olma tehdidi altında.

Türkiye’nin en önemli tarihi yerlerinden olan Kars’ın tarihi eserlerinin kaderine terkedilmişliği kente gelen turistlerin de tepkisine neden oluyor. Kars’ta önemli tarihi değerlerin bulunduğunu dile getiren turistler, “Kars açık hava müzesi, ne ararsan var. Ama bunca tarihi değeri bağrında barındıran Kars ne yazık ki hak ettiği yerde değer. Kars’ta bulunan tarihi eserler her geçen gün bıraz daha yıkılarak kayboluyor. Ve yetkililerin buna seyirci kalmasına ise anlam veremiyoruz. Bu şekilde devam ederse bir daha geldiğimizde Kars’ta gezecek ve görecek yer bulamayacağız. İnşallah yetkililer kısa sürede bir önlem alırda bu eserlerin kaybolmasını engeller” görüşünde.

Milliyet’te yer alan habere göre, Kars’ta yabancı turistlerin ilgisini çeken “Aziz Sarkis Kilisesi kısa süre içerisinde önlem alınmazsa diğer 4 kilise gibi yıkılarak tarihin karanlıklarına gömülecek. İçerisi hayvan barınağı haline gelmiş kilisenin duvarları yıkılmış, taşları sökülerek vatandaşlar tarafından götürülmüş ve bazı kısımları da define avcıları tarafından kazılmış, ve Beş Kilise’ler adeta kaderine terk edilmiş.”

Digor ‘da ki Beş Kiliseler’in,  hepsi kubbeli ve özenle kesme taştan yapılmış olduğu biliniyor . Bunlar: Aziz Karapet, Meryem Ana (Surp Astvatsatzin), Aziz Stefanos, Aziz Krikor ve Aziz Sarkis Kiliseleri imiş. Günümüzde sadece Aziz Sarkis Kilisesi kalmıştır.

Kiliselerin, manastırın kuruluşuna dair yazıtları günümüze kadar kalmadı. Ayrıca manastırın, 13’üncü yüzyıl Moğol istilasından sonra terk edildiği tahmin ediliyor.

1878’de, Kars bölgesinin Rus yönetimine geçmesiyle Ermeni Kilisesi’ne devredilmiş olan Beşkilise’nin binaları onarılmış, manastır yeniden ibadete açılmıştı. Keşiş ve hacılar için konaklama imkanı düzenlenmişti.

 

 

kaynak: ermenihaber.am

Yorumlar