CERN Türkiye Öğretmen Çalıştayı’nın 4.sü

cern4

“CERN Türkiye Öğretmen Çalıştayı“nın 4.süne günler kala heyecan dorukta. Bu yazıyı son günlerde her yazmaya niyetlendiğimde bir engel çıktı. Belki de doğru işaretti çünkü dün 14 Temmuz salı günü bilim insanları için, bilimi sevenler için önemli bir gündü. İki haberle evrenin fark edilmeyen yeni yerlerine ışık tutuldu yeni farkındalıklar oluştu!

İlki tabiki CERN’de Higgs parçacığından sonra keşfedilen “pentakuark” ‘tı. Belki de fizikle -kuantum fiziği, parçacık fiziği- daha önce hiç haşır neşir olmayanlar için ufak bir bilgi vermeliyim. Evrendeki temel parçacıkları 3e ayırıyoruz. “Leptonlar“, “Kuarklar” ve “Kuvvet Taşıyıcıları” . Kuarklar, proton ve nötron gbi bileşik parçacıkların içinde yer alırlar.Kuarklar da elektronlar gibi fiziksel uzama sahip olmayan nokta parçacıklar olarak görülmektedirler. Varlıkları Murray Gell-Mann & George Zweig tarafından öne sürüldü. Hatta kuark adını da Gell-Mann‘a borçluyuz.

Yazımın sonunda birer kaynak niteliğinde sizlerle paylaşmak ve bu konulara meraklı herkese önermek istediğim değerli kitaplardan birinden alıntı yaparak dünkü keşfin önemini bir kez daha vurgulamak istiyorum.

” Bugün kuarkların gerçekten var olduğunu gösteren bir veri zenginliğine sahip olmamıza karşın, aslında bakarsanız gerçekte bir kuarkı görebilmeyi halen başaramadık. Çıldırtıcı biçimde utangaçlar ve sürekli iki veya üçlük gruplar halinde kümelenmek istiyorlar.” – (Kenneth W. Ford, 101 Soruda Kuantum, Alfa basım Yayım Dağıtım San. ve Tic. Ltd. Şti., 2011, s.41)

İşte bu cümleleri dün sabah okurken öğlende artık geçerli olmadığını öğrendim. CERN’ün yayınladığı ilk fotoğraflar. Kendileri nasıl mı gözüküyormuş?

cern2

 

http://home.web.cern.ch/about/updates/2015/07/discovery-new-class-particles-lhc

Henüz gitmeden bu gelişme, beni orada öğreneceklerimden ve yeni farkedeceklerimden ötürü oldukça heyecanlandırdı.

İkinci haber ise 19 Ocak 2006 yılında uzaya gönderilen ve saatte 50,000 km hızla ilerleyen insansız New Horizons “Yeni Ufuklar” aracının dün -14 Temmuz- 14.50 itibarı ile Güneş Sistemi’nin en ucundaki gezegen olan Plüton’a en yakın mesafe olan 12,500 km sınırına erişmesi ve yaklaşık bir gün sürecek olan özel çekimlere başlamasıydı.

Plüton şimdiden sosyal medya fenomeni oldu!  Bilse sevinir miydi?? Herkes bir gün 15 dakikalığına ünlü olacak sozunu anımsıyorum. Plütonda zaman nasıl akar bilinmez ama Dünya saatine göre yaklaşık 24 saattir ünlü.

 

pluto

 

İnsanlık için önemli adımların yaşandığı ve en çok merak edilenlere cevap bulunduğu bu günlerin bizlere nasip olması şanslı olduğumuz gösteriyor. Belki  de insanlik icin demek yanlış. Sadece bu işe ilgi duyan, araştıran ve çalışan insanlar icin önemli. 9 yıldır bu görüntüleri elde etmek isteyenler icin önemli. İnsanlik içinse üstünde KALBİYLE kucak açmış sempatik bir gezegen!

Dönüşümde, hatta belki daha oradayken gördüklerimi ve yaşadıklarımı sizlerle paylaşmayı hedefliyorum. Öncelikle Turkish Teachers Program/ CERN Türkiye Öğretmen Çalıştayı ‘na nasıl başvurduğumu merak eden meslektaşlarıma gelecekteki etkinlikleri – çalışmaları takip etmeleri için https://indico.cern.ch/event/383986/ adresini , Facebook’ da Fizik Öğretmenleri Bilgi Paylaşımı  sayfasını ve tabiki artık benim yazılarımı  takip etmelerini önerebilirim.

Kaynak Önerileri:

 

KİTAP Önerileri:

  • Sezen Sekmen – Parçacık Fiziği / En Küçüğü Keşfetme Macerası
  • Kenneth W. Ford – 101 Soruda Kuantum
  • Sean Carroll – Particle at the End of the Universe 
  • Leon Lederman – Beyond the God Particle
  • M.G. Veltman – Facts and Mysteries in Particle Physics
  • Rocky Kolb – Blind Watchers of the Sky

Sorularınızı twitter üzerinden de sorabilirsiniz.

Twitter: @DalidaEkbenli

Sevgiyle kalın…

 

Kaynak: dalidaekbenli.net

Yorumlar