Charles Aznavour, Avrora Ödülü verme törenine katılmak için Ermenistan’a geldi

Dünyaca ünlü Fransalı Ermeni şansonye Charles Aznavour Ermenistan’da. Ünlü şarkıcı, söz yazarı, oyuncu ve besteci Charles Aznavour Aurora Ödülü verme törenine katılmak için Yerevan’a geldi. Aurora Ödülü bu yıl yeni ismi Aurora Uyanan İnsanlık Ödülü (Aurora Prize for Awakening Humanity) adı altında 24 Nisan’da ilk kez verilecek.

“100 Hayat Girişimi”ni simgeleyen  “Aurora” ödülü başka insanların hayatını kurtarmak için kendini riske atan kişilere verilmekte.

Ödülü kazanan kişiye 100 bin dolar, bu kişinin belirlediği, kendisine ilham veren kuruluşlara da 1 milyon dolar verilecek.

24 Nisan’da Aurora Ödülü seçme komisyonu Eş başkanı Amerikalı sinema oyuncusu George Clooney ödülü sahibine verecek.

Charles Aznavour kimdir?

Bugüne dek, altmışa yakın filmde rol alan Aznavour bine yakın beste yapmış ve şarkı sözleri yazmıştır.
22 Mayıs 1924’te Paris’te sanatçı bir ailede düyaya gelerek küçük yaşta tiyatroyla tanışan Aznavour henüz dokuz yaşındayken oyunlarda rol alıp şarkı söylemeye başladı.

Küçük kumpanyalarda şarkı söyleyerek başlayan kariyerinin dönüm noktası ünlü Fransız şarkıcı Edith Piaf’la tanışması oldu. Piaf’la birlikte Amerika’ya ve Avrupa’nın çeşitli kentlerine düzenledikleri turneler sonucu dünyaca ünlü bir şarkıcı haline geldi.

1988’de yaşadığı depremle ağır yaralar alan Ermenistan’a “Ermenistan için Aznavour” adlı bir vakıf kurarak maddi manevi yardımlarda bulunuyor. Bu çabaları nedeniyle Ermenistan Hükümeti 2004 yılında ülkenin en yüksek mertebesi olan “Ermenistan Ulusal Kahramanı” ödülüne layik görmüştür

2008 yılında Serj Sarkisyanın imzaladığı kararname ile Aznavour’a Ermenistan vatandaşlığı verilmiş ayrıca 2009 yılında Ermenistan’ın İsviçre Büyükelçisi olarak atanmıştır. Aznavour Ermenistna Ulusal Kahramanıdır

Kaynak:   Ermenihaber.am

Yorumlar