Egoyan’a Kanada’nın Governor General Madalyası

 

Cannes Film Festivali de dahil olmak üzere birçok ödülle taçlanmış olan Ermeni asıllı Kanadalı Film yönetmeni Atom Egoyan, bu kez de Kanada’nın en prestijli nişanı sayılan Governor General madalyasıyla ödüllendirildi. 

Kanada’daki İngiliz Kraliyetinin temsilcisi ve ülkenin sembolik anlamda başı sayılan Governer General tarafından verilen madalya, Kanada sanat dünyasının en değerli nişanı sayılıyor.

Agos gazetesinin haberine göre, bu ödülü almaya hak kazanan, aralarında 6 dalda Oscar’a aday Dallas Buyer Club ve Wild gibi ödüllü filmlerin yönetmeni Jean-Marc Vallée ve iki kez Grammy müzik ödülü kazanmış olan şarkıcı ve söz yazarı Sarah McLahlan gibi sanatçıların da bulunduğu 5 Kanadalıdan biri olan Egoyan, ödüle 30 yıllık kariyerindeki çalışmaları nedeniyle layık görüldü.

Egoyan, ödül töreni için yaptığı kısa konuşmada, genç yaşta tanıştığı eşi Arsine Khanjian’ın kendisine sanat hayatı boyunca verdiği desteği vurgulayarak, hayatındaki en büyük şanslardan birinin Khanjian’la tanışmak olduğunu söyledi. Bu nişanı almaktan duyduğu onuru dile getiren Egoyan’a, altın madalyanın yanı sıra 250 bin Kanada doları da ayrıca ödül olarak sunuldu.

1960 yılında Mısır’ın başkenti Kahire’de doğan Egoyan, henüz çocuk yaştayken ailesiyle birlikte Kanada’ya göç etti ve British Columbia eyaletinin Victoria şehrinde büyüdü.  Şimdiye dek yönettiği  ‘Exotica’, ‘The Sweet Hereafter’, ‘Ararat’ ve ‘Cleo’ gibi, ödüllü filmleriyle  tanınan yönetmen, filmlerinde çoğunlukla insanın çevresiyle ilişkisini, yalnızlığını, yurtsuzluk duygusunu, travma sonrası yaşamı, gerçeklik algısını ve teknolojinin hayatımızdaki yerini konu ediniyor. Ayni zamanda görsel sanatlarda olan başarısıyla da tanınan Egoyan, birçok tiyatro ve opera eserini de sahneye uyarladı.

Yorumlar