Ermeni kenti Ani UNESCO adayı

10-20 Temmuz tarihleri arasında İstanbul’da UNESCO Dünya Miras Komitesi’nin toplantısı düzenlenecek. 40’ıncı buluşmasını gerçekleştirecek komite, farklı ülkelerden dünya kültürel miras listesine girmek üzere başvurusu yapılan eserleri değerlendirecek.

İnsanlığın ortak mirası kabul edilen kültürel ve doğal alanları korumayı ve dünyaya tanıtmayı amaçlayan UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası Listesi’ne bu yıl  Ermenistan sınırında bulunan Ani antik kenti de aday.

Ani’nin tarihi Milattan Önce 4 bin yıllarına yani Kalkolitik Çağ’a kadar uzanıyor.  Ancak Bronz ve Demir devirlerinde de yerleşilen Ani, en görkemli çağını Milattan Sonra 977-989 yılları arasında, Ermeni kökenli Pakraduni ya da Bagratuni Hanedanlığı’na başkentlik yaptığı dönemde yaşadı.

Şu an Ani’de görünen yapıların hemen hemen hepsi Pakraduni Hanedanlığı zamanında inşa edildi.

Ani, Ermenilerin mimari alanındaki yetkinliklerinin en canlı kanıtlarından biridir aynı zamanda. Kentin en büyük ve görkemli yapısı olan Ani Katedrali’nin yanı sıra Surb Arakelots Kilisesi, Gagik Kilisesi, Aziz Krikor Kilisesi ve Kusanants kilisesi gibi eşsiz yapılar Ermeni mimarisinin günümüze kadar ulaşabilmiş seçkin örnekleri.

Ancak kimliğini Ermeni Bagraduni döneminde kazanan Ani’nin girişindeki tanıtım yazısında bir kere bile Ermeni lafı geçmez. Kentin Kalkolitik döneminden başlayıp Selçuklu, Arap, Bizans dönemleri anlatılır ama nedense Ermeni egemenliği dönemi atlanır. Sadece bir iki kere Pakraduni Hanedanlığı’ndan söz edilir ama Pakraduni’nin bir Ermeni hanedanlığı olduğunu bilmeyen çoğu kişi için bu kelime doğal olarak pek bir şey ifade etmeyecektir.

Kaynak:   Ermenihaber.am

Yorumlar