Ermeni Mezarlığı’na ait arazi için Ermeni Vakfına 111 milyon lira ödenecek

İstanbul Ermeni Mezarlığı’nın 4 bin 474 metrekarelik arazisi  için Ermeni Katolik Surp Agop Hastanesi Vakfı’na 111 milyon 850 bin lira ödenecek.

Ermeni Katolik Surp Agop Hastanesi Vakfı, Ermeni Mezarlığı’na ait olan, fakat kamulaştırılarak üzerinde yol yapılan  4.5 dönümlük arazi için İstanbul Asliye Hukuk Mahkemesi’nde iki yıl önce dava açtı. Dava konusu olan 4 bin 474 metrekarelik alan, bilirkişi tarafından 111 milyon 850 bin olarak değerlendirdi. Yaklaşık 2 yıldır süren davada mahkeme, belirlenen fiyatın 2 yıllık faiziyle birlikte İBB’den alınarak vakfa ödenmesine karar verdi. Yargıtay’ın onayından sonra İBB, Ermeni Vakfı’na 111 milyon 850 bin lira ve iki yıllık faiz tutarını ödeyecek.

1936 tarihli tapu kayıtlarında Katolik mezarlığı olarak belirlenen, bugün ise Mecidiyeköy Meydanı’nın yarısını kaplayan yaklaşık 4.5 dönümlük arazi, 12 Mart 1971 Muhtırası’ndan 3 gün önce kamulaştırılmıştı. Bu arazide ticaret merkezlerine ve metrobüse giden alt geçitler, kaldırım ve yol yapılmıştır.

Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başbakan olduğu dönemde, vakıf mallarının asli sahiplerine iadesinin önü açılınca 20 Ekim 2012 tarihinde  arazi tapuda Ermeni Vakfı adına tescil edildi. Arazinin yüzölçümü tapuda 41 bin 430 metrekare olarak geçiyordu. Üzerinde yol yapılan  4 bin 474 metrekarelik bölüm de bunun içerisindeydi. Fakar arazinin bu parçası Ermeni Vakfı’na iade edilemedi  ve  henüz yol olarak kullanılmaktadır.
 

 

kaynak: ermenihaber.am

Yorumlar