Ermenistan vergi yükünün en düşük olduğu 20 ülke arasında

CUPcGOoUEAA_aMl

 

Uluslararası PricewaterhouseCoopers (PWC) şirketi 2016 yılı Vergi Ödemesi (Paying Taxes) raoprunu ve ona göre sıralamayı yayınladı.
Bu çalışma, vaka analizinde yer alan bir şirketin vergi hazırlıkları, beyanı ve ödemesi için gereken süreyi, şirketin ödemesi gereken vergilerin sayısını, vergi ödeme şeklini ve toplam vergi yükümlülüğünün ticari kazancının yüzde kaçını oluşturduğunu ölçerek birçok farklı ekonomide vergi ödeme kolaylığını değerlendiren araştırmanın tamamını oluşturuyor.
Rapora göre Ermenistan, vergi yükünün en düşük olduğu 20 ülke arasında bulunuyor. Ermenistan, vergi yükünün yüzde 19.9 oranıyla 189 ülke arasında 17. sırada yerini buldu. Ermenistan bu göstergeyle eski Sovyet Birliği üyelerinden sadece Gürcistan’dan (vergi yükü yüzde 16.4) geri kalıyor. Azerbycan’da ise vergi yükü yüzde 39.8’dir.
İki ülkede vergi yükünün az olduğuna rağmen ödemesi için gereken süre Ermenistan’da yıl kapsamında 313 saat olurken, Gürcistan’da 362 saat sürüyor. Bu konuda Azerbaycan’da durum daha iyidir ödemesi için gereken süre 195 saat sürüyor. Bu sıralamanın liderleri Birleşik Arap Emirlikleri (ödeme işlemleri yıl içinde 12 saat sürüyor), Katar (41 saat) ve Lüksemburg (52 saat) oldu.

 

Kaynak: Ermenihaber.am

Raporun aslına ulaşmak için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

https://www.pwc.com/gx/en/paying-taxes-2016/paying-taxes-2016.pdf

Yorumlar