Ermenistan’da Elektrik Eylemi – “Electric Yerevan”

Ermenistan’da “Soyguna karşı” adını kullanan platform temsilcileri, elektrik zamlarının geri alınması için 4 gün boyunca süren oturma eylemine Cumhurbaşkanlığı sarayının bulunduğu caddede devam etti. Polis kalabalığın dağılması için çalışmalarını sürdürüyor.

Hükümet güçleri bölgeye yüzlerce polis, tazyikli su araçları ve güvenlik malzemeleri sevk ediyor. Yerevan Emniyet Müdür Yardımcısı Valeri Osipyan, protestocularla müzakereler için bir girişim grubu oluşturmalarını istedi, ancak talep eylemciler tarafından reddedildi.

‘Talana Son’
Eylemcilerin dört gündür Azatutyan Meydanı’nda süren binlerce kişilik oturma eylemini dağıtmak için sabaha karşı polis müdahale etti. Tazyikli su kullanan polis önce gazetecileri hedef alırken, en az 200 kişi gözaltına alındı. “Oturma eylemini örgütleyen No To Plunder (Talana Son) grubundan Vağinaş Şuşanyan, “Biz bu oyunun bir parçası olmayacağız, irademizi ortaya koyuyoruz, bu bizim ülkemiz, kararı veren biz olacağız. Her vatandaşın önünde iki seçim var, ya eve gider bu ülkeden ve yaşananlardan şikayet edersiniz, ya da burada kalır, bizimle direnirsiniz” açıklamsasını yaptı.

Yerevan’da protesto gösterileri ilk olarak 19 Haziran’da Özgürlük Meydanı’nda gerçekleşmişti. Ermenistan kamu hizmetleri servisi Ermenistan para birimi dramda yaşanan dalgalanma nedeni ile elektrik fiyatlarının 1 Ağustos’tan yükseltmeye kararlaştırdı.

electric

Dünya Ermenileri ise sosyal medyadan eyleme desteklerini gösteren yayınlar yapıyor.

elec 2

Yorumlar