Ermenistan’ın Tumo Merkezi, dünyanın en yenilikçi okullar listesinde birinci sırada

Tumo Center for Creative Technologies in Yerevan, Armenia.

Fransız “We Demain” dergisi, dünyanın en yenilikçi on okulun listesini hazırladı. Listenin ilk sırada ise Ermenistan’ın Tumo Yaratıcı Teknolojiler Merkezi yer aldı. Lİsetede ayrıca Silikon Vadisi’nin AltSchool, Tokyo’daki  Fuji Kindergarten ile Steve Jobs Schools gibi ünlü okullar da yer aldı.

Ermenistan’ın Tumo Merkezi, 12-18 yaşındaki çocukların eğitim aldığı ücretsiz bir okul dışı projesidir. İlk Tumo Merkezi Yerevan’da Sem ve Silva Simonyanlar’ın çabalarıyla ve Simonyan Eğitim Fonu’nun desteğiyle 14 Ağustos 2011 tarihinde açıldı.

Ermenistan Merkez Bankası’nın “Gelişim Uğruna Bilgi” projesi sayesinde 2013 Şubat ayından beri Tumo, Dilijan’da da faaliyete girdi ve yaklaşık 300 öğrencisi vardır. 2015’te Tumo ile Ermenistan Hayırsever Genel Birliği’nin işbirliği çerçevesinde Gümri şehirde yenilikçi okulun yeni bir şubesi kuruldu. 2 Eylül 2015 tarihinde ise Tumo Merkezi, Dağlık Karabağ Cumhuriyeti’nin başkentinde de kapılarını öğrencilere açtı.

Javakhk’ta da kurulması beklenen Tumo Yaratıcı Teknolojiler Merkezi’nin, Ermenistan’ın birçok şehrinde açılması öngörülüyor.

Kaynak:   Ermenihaber.am

Yorumlar