Freedom House’a göre Ermenistan, özgür internete sahip olan ülkeler listesinde

ABD’nin önde gelen düşünce kuruluşlarından “Freedom House”nin yayınladığı internet özgürlüğü raporuna göre Ermenistan, 18 başka ülkelerle birlikte özgür internete sahip olan ülkeler listesine dahil edildi.

Eski Sovyet Birliği ülkelerinden sadece Ermenistan ile Gürcistan bu listeye girdi. 65 ülkenin internet ile dijital medyasının serbestliğini araştıran “Freedom House”in verilerine göre Ermenistan, geçen yılki gibi  bu alanda 28 puan kazandı.

Her ülkeye 0’dan 100’e kadar puan verildi ve böylece en serbest (0-30), orta serbest (31-60) ve en az serbest (61-100) ülkeler belirlendi.

Araştırmaya göre Gürcitan, 24 puan kazandı ( geçen yıl ise 26’ydı). Azerbaycan 56 (geçen yılki puanı 55 idi), Törkiye ise 58 puan kazandı (geçen yılki 62 puana karşın).
En serbest internet olan ülkeler arasında İslandia geçen yılki liderliğini korudu.  Listede İslandia’yı Estonya ile Kanada takip ediyor. Listenin en son sıralarında ise İran, Suriye ile Çin Cumhuriyeti var.

“İnternet  özgürlüğü 2015 raporu”, bu alanda artık altıncı kez yapılan  kapsamlı bir araştırmanın sonucunda oluşturuluyor. Araştırma, 2014 yılın Haziran ayından 2015’in Mayıs ayına kadar olan sürece yönelik gerçekleştirildi. Rapora göre, tüm dünyada son beş yıl içerisinde internet serbestliği gittikçe azalıyor. Bu azalma, araştırmaya dahil olan ülkelerden 36’sı için geçerlidir.

Kaynak:   Ermenihaber.am

Yorumlar

About Bolsohays 7 Articles
Ermeniler ile ilgili butun bilgiler, haberler.
Contact: Website