Garni Tapınağı – Drtad Takavor’dan günümüze…

Ermenistanı ziyaret edenlerin olmazsa olmaz günübirlik gezi programının iki durağından biri olan Garni Tapınağı (Գառնի), Ermenistanın Hristiyanlık öncesi döneminden yadigar  en önemli yapılardan biri.

Drtad Takavor (Tiridates) tarafından 1.yüzyılda Güneş Tanrısı “Mihr” adına yaptırıldığı tahmin edilen yapı, 4.yüzyılda Ermenilerin Hristiyanlığı kabulunden sonra 3.Drtad’ın kardeşi Khsosrovidukht’un yazlık konutu olarak kullanılmaya başlanmış.

Hıristiyanlığın kabulu ardından tüm pagan ve helenistik döneme ait tapınaklar yerlebir edildiği halde filozof Grigor Tananyan’ın tahminine göre bir sanat şaheseri olduğu için yıkılmaktan kurtulmuştur. Amerikalı bir tarihçi olan Robert Hewsen ise aslında mekanın bir tapınak değil, kral mezarı olduğunu ve bu yüzden yıkılmaktan kurtulduğunu iddia etmiştir.

1679 depreminde yıkılan yapı, 19.yüzyılda yeniden ilgi odağı olup 1969-1975 yılları arasında yenilenerek Ermenistanın önemli turistik merkezlerinden biri haline gelmiştir.

ruined Garni

İnsana inşa edildiği tahmin edilen yıllardaki hayatı merak ettiren, yaşananları hayal ettiren heybetli ve görkemli bu yapı sizleri bir süreliğine Drtad Takavor’un krallığı zamanına götürüp geçen 2000 yılda kısa bir yolculuk yaptıracak.

 

Garni Temple

 

Yorumlar