“Gümrü Depremi” Beyaz Perdede

Rusya merkezli “Mars Media” stüdyo başkanı, Rusya’da yaşayan Ermeni film yapımcısı Ruben Dişdişyan, yönetmen, senyarocu ve yapımcı Sarik Andreasyan ile yapımcı Ghevond Andreasyan  büyük bütçetli “Bir depremin hikayesi” başlıklı filmin çekimlerine hazırlanıyorlar.

Film 1988 yılında Ermenistan’da yaşanan büyük deprem hakkında anlatacak. Dişdişyan Facebook sayfasından paylaştığı açıklamada filmin çekimlerinin son baharda Ermenistan’da başlayacağını bildirdi.

Açıklamada “Son baharda Ermenistan’da Sarik ve Ghevon Andreasyan kardeşleri ile birlikte tasarladığımız “Bir depremin hikayesi” filminin çekimlerine başlayacağız. 1988 yılında Leninakan’da (Gyumri) meydana gelen depremi konu alacak film için senaryocu Sergey Yudakov, Aleksey Gravitski ile Arsen Danielyan çok etkili bir senaryo yazdı. Başrölünda Konstantin Lavronenko oynayacak” ifadelerini kullanan yapımcı bu projenin kendisi için çok önemli olduğunu vurguladı.

5 milyon dolarlık bütçesi olan filmin çekimlerinin, Rusya Hükümeti, Kültür, Savunma Bakanlıkları, Rusya “Perviy kanal”, Charles Aznavour’un fonu ve Ermenistan’ın kamu televizyonu tarafından da destekleneceği öğrenildi.

1988’de gerçekleşen deeprem ile ilgili detaylar:

https://www.wikiwand.com/en/1988_Armenian_earthquake

Kaynak: ermenihaber.am

Yorumlar