Gyumri – Şarkılarımızla yeniden doğan şehir

Hepimizin ismini bir deprem ile anımsadığımız, acılı günleri ile tanıdığımız, yeniden gülümseyip, umutlarımızla ve dualarımızla yeniden ayaklanması için hepbir ağızdan şarkılar söylediğimiz, Ermenistanın ikinci büyük şehri Gyumri (Գյումրի).

Özellikle Ermenistan’a birden çok ziyaret gerçekleştirmiş biri olarak, görmeden dönmemeye yemin ettiğim ve anılara kazınan o fotoğraflar ile bugünkü halini karşılaştırınca insanın içindeki umut ışığının herşeye kadir olduğuna beni yeniden inandıran şehir.

5. yüzyıldan bugünlere varlığını sürdürmeye çalışan, Yerevanın yaklaşık 125 kilometre kuzeyinde bulunan bu tarihi şehir kurulduğu günden bugüne çeşitli isimlerle aldı.
Kumayri adı ile kurulduktan sonra, Rus etkisinde Alexandropol(1837-1924), Leninakan(1924-1990) isimleri ile de anılan şehir 1990 yılından bu yana yeniden Gyumri ismini aldı.

Hepimizin bildiği 1988’de yaşanan depremde şehir büyük zararlar görüp binlerca can kaybetti. O günden bugüne yeniden doğuşunu anlamak için fotoğraflara bakıp, ardından da şehri gezmek gerekiyor.

deprem

earthquake-in-armenia

Gyumri’nin bugünkü haline gelmesi için harcanan çaba ve umut neticesinde şehir yeniden güzelliği ve heybetine kavuşmuş durumda.

800px-Holy_Saviour_Church,_Gyumri

Սուրբ Ամենափրկիչ եկեղեցի – Holy Saviour Church

 

Gyumri_general_view_from_the_central_square

Gyumri Meydanı

mother armenia

Mayr Hayastan – Mother Armenia

vartan

Vartan Mamigonyan Heykeli

Gyumri aynı zamanda “elişçiliği ve sanatın şehri” olarak da anılır. Ünlü Ermeni şair ve ozanların doğum yeri olarak bilinir ki bunların arasında, Jivani, Avedik İsahakyan, Sheram ve en çok bilinenenlerden Hovhannes Shiraz’ı sayabiliriz. Ayrıca son günlerde çokca adını duyduğumuz ve ülkemizde de konserler vererek ses getiren Tigran Hamasyan’da Gyumri’nin gururlarından.

Gyumri 2013 yılında Kültür Başkenti ünvanı almıştı.

Gyumri’de Shirak adında Uluslararası bir havalimanı da bulunuyor, aynı zamanda Ermenistanın ikinci büyük havalimanı olma özelliğine de sahip.

811_43

 

Yorumlar