Hamahaygagan’a doğru

İlki 1999 yılında gerçekleşen Hamahaygagan Oyunları ( Pan Armenian Games ) , tüm dünyadaki Ermeni gençleri spor müsabakalarıyla bir araya toplaması ile büyük ses getirmişti. 1999 ‘ daki ilk oyunlarda, sporcular toplam 7 branşta yarışırken bu sayı bu yıl yeni eklenen 7 ayrı kategoriyle birlikte 17 ye ulaştı.

Her dört senede bir tekrarlanan ve bu sene 6. sı gerçekleşecek olan oyunlara talep geçtiğimiz yıllara göre hayli fazla oldu. 1999, 2001, 2003 ve 2007 yıllarındaki oyunlarda Türkiye Ermenilerini temsilen yalnız İstanbul kafilesi  bulunurken, 2011 yılında oyunlara bu kafileye ek olarak Sasun ve Bitlis grubu da  takımlarını oluşturarak katılmış ve turnuvalara renk katmıştı. Bu sene ise 2-13 Ağustos tarihleri arasında Yerevan, Gümrü, Vanadzor, Eçmiyadzin, Ardaşad, Stepanakert ve Abovyan şehirlerinde yapılacak olan oyunlarda , Türkiye’den katılan 8 kafileden 10 farklı kategoride toplam  23 takım yarışacak.

Katılımcı Takımlarımız ve Branşları

En çok katılım sağlanan dalların başında gelen Futsal ‘da toplam 6 farklı takımımız ter dökecek. Futbolda 4 farklı takım, Basketbolda ise  3 farklı takım ülkemizi temsil edecek. Masa tenisi, Tenis  ve Kadınlar-Voleybol dallarında 2 şer takım yarışacakken, yüzme, atletizm, Erkekler- Voleybol ve Satranç dallarında ise Türkiye Ermenileri‘ni birer takım temsil edecek.

Önceki oyunlarda elde edilen dereceler :

2001 – İstanbul takımı – Erkekler Serbest Yüzme 4×50 mt  2.lik

2003 – İstanbul takımı – Kadınlar Voleybol  1.lik ,  

           İstanbul takımı –  Erkekler Voleybol  2.lik

2007 – İstanbul takımı – Kadınlar Voleybol  2.lik ,

           İstanbul takımı – Erkekler Voleybol  3.lük ,      

           İstanbul takımı – Futbol  2.lik

Katılan tüm takımlarımıza ve yarışmacılarımıza başarılar diliyoruz. Umarız seneye , bu yıl hiç takım oluşturamadığımız 8 branşta da yarışabilir ve farklı dallarda da Türkiye’deki Ermeniler olarak güzel başarılara imza atarız.

 

Turnuva hakkında ayrıntılı bilgi almak için : http://www.panarmeniangames.am/hy/

 

 

Yorumlar