“Hrant Dink Oratoryosu” İstanbul’da

plyd

Geçtiğimiz Eylül ayında,  Yerevan’da Dünya Prömiyeri gerçekleşen “Hrant Dink Çağdaş Oratoryosu”, bu kez İstanbulda dinleyiciler ile buluşacak.
Pangaltı Lisesinden Yetişenler Derneği, 70.yıl kutlama etkinlikleri kapsamında eseri İstanbuldaki sanatseverlerle buluşturuyor.

24 Ocak 2016 günü, Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi sarayında sergilenecek eserin sözleri Bercuhi Berberyan ve bestesi Majag Toşikyan’a (Cenk Taşkan) ait.
Eser Yerevan’da olduğu gibi yine Şef Hagop Mamigonyan yönetimindeki Lusavoriç Korosu, piyanistleri Julia Tavit, Aret  Boztaş ve kendilerine eşlik edecek Senfonik Orkestra ile sahnede olacak. Konserin solistleri, Karin Çubukciyan Bozkurt, Boğos Yeğyazar ve Sercan Gazeroğlu.

Konserin geliri ile, Gedikpaşa Okulundaki öğrencilerin eğitim masraflarına katkıda bulunmayı dileyen Dernek Yöneticileri ve Konser Tertip Heyeti bugünlerde yoğun bir şekilde hazırlıklarını sürdürüyor.

İstanbullu sanatçılar tarafından yaratılan bu eserin, Yerevan’da İstanbullu bir koro tarafından prömiyerinin gerçekleştirilmesi büyük ses getirmişti. Eserin 2016 yılı içerisinde ABD’de de dinleyici ile buluşması bestecinin planları arasında.

 

Yorumlar