Huriye Şahin’in, Ermeni Tarihi ve Hamşen Ermenileri Kitabı

 

 

 

Hemşinli Ermeni olduğunu ileri süren Artvin’li  Huriye Şahin’in “Asimilasyon Politikası Dilleri Nasıl Yok Ediyor: Özel Olarak Ermeni Tarihi ve Hamşen (Hemşin) Ermenileri” kitabı yayımlandı.

Araştırmacı, yazar ve aktivist olan Şahin, kitabıyla asimilasyon politikalarının diller üzerindeki etkilerine dikkat çekmek istiyor. Genel olarak Türkiye’deki asimilasyon politikaları ve özellikle  Hamşen Ermenileri’nin asimilasyonuna değinen Şahin, Ermeni tarih kitaplarından yararlandığını bildirdi.

Asimilasyonun, anadilin yok edilmesiyle baş tuttuğunu ve dilin sosyal bir olgu olduğunu dile getiren Şahin, kitapta bu konunun özellikle işlendiğini bildirdi. Şahin: “Halklar, ana dilleriyle vardır. Kendi üretim sürecinde geliştirdiği bir kendini ifade etme biçimdir. Anadil yok edilirse bir halk da yok olur. Diliniz yoksa asimile olup başkalaşmışsınızdır zaten. Devletin, buradaki amacı da başkalaştırmaktır zaten. Asimilasyonun genel boyutlarından fazlasıyla bahsettim. Burada özellikle dil ön plana çıkıyor. Dil yoksa halklar da yoktur.” şeklinde konutu. 

 

kaynak: ermenihaber.am

Yorumlar