İnsanların özgürlüğü bakımından Ermenistan komşularını geride bırakıyor

Washington’un Cato Enstitüsü , Vancouver Fraser enstitüsü ile Berlin’in Friedrich Naumann Özgürlük Vakfı’nın ortak hazırladığı “İnsanların Özgürlük Endeksi” başlıklı son raporuna göre Ermenistan, 152 ülke arasında 53. sırada yer aldı.
“Asbarez” gazetesinde yer alan habere göre, geçtiğimiz günlerde yayınlanan 108 sayfalık raporda ülkeler, vatandaşlarının kişisel, sosyal ve ekonomik özgürlükleri bakımından değerlendirildi. 2012 yılına ilişkin bu değerlendirme, 12 grupta toplanmış 76 kategoriye göre gerçekleştirildi. Hukuk üstünlüğü, güvenlik, yer değiştirme özgürlüğü, inanç, toplantı, sivil toplum, ifade özgürlüğü, hukuk sistemi, mülkiyet hakkı, uluslararası ticaret özgürlüğü ve saire.
Vatandaşların özgürlüğü endeksi bakımından en iyi 10 ülke arasında Hong Kong İsviçre, Finlandiya, Danimarka, Yeni Zelanda, Kanada, Avusturalya, İrlanda, Birleşik Krallık ve İsveç yer alıyor. ABD bu listede 20. sıradadır.
53. sırada yer alan Ermenistan, listede 126. olan Azerbaycan’ı, 62. olan Türkiye’yi , 152. olan İran’ı geride bırakırken, yakın komşulardan sadece 48. sırada bulunan Gürcistan’dan geride kalıyor. Ermenistan bu listede ayrıca Arjantin’i, Brazilya’yı, Meksika’yı, Rusya’yı, Ukrayna’yı da geride bırakıyor.

 

 

Kaynak: Ermenihaber.am

Yorumlar