İstanbul’da Garabet Balyan’ın anıt mezarı açılıyor

İstanbul’daki bir çok tarihi yapının mimarı olan mimar Garabet Balyan için yapımına iki yıl önce başlanan anıt mezar tamamlandı. “İşin Ehli” adıyla anılan Balyan’a özel hazırlanan anıt mezarın açılışına Türkiye Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı da katılacak.

Garabet Balyan’ın mezar taşının iki yılönce İBB’ye ait Kartal Soğanlık’taki bir şantiyede bulunmuştu. Bağlarbaşı Surp Garabet Ermeni Mezarlığı’nda yeniden yapılan anıt mezarınmasrafını yurtdışında yaşayan Hagop ve Hraç Kırmızıyan kardeşler karşıladılar. Anıt Mezar sayesinde,  Garabet Balyan’ın  kaybolan mezar taşı, Krikor Amira Balyan, Sarkis Balyan ve ailenin diğer önde gelen isimleri ile aile kabristanında buluşacak. Anıt mezarın 1 Ekim’de yapılacak açılış törenine Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Balyan ailesi, Türkiye Ermenileri Patrik Genel Vekili Aram Ateşyan ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da katılacak.

Garabet Balyan (1800 – 1866), I. Abdülmecid’in  mimarlarındandır. İstnabul’un miamari olarak tanınan Balyan’ın en önemli eserleri, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Kuleli Süvari Kışlası, Dolmabahçe Sarayı, Yedikule Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi’dir.

Kaynak:   Ermenihaber.am

Yorumlar