“La Scala” Orkestrası, Ermeni Soykırımı Anısına Konser Verdi

“La Scala” Filarmoni Orkestrası, Ermeni Soykırımı’nın 100. yılı anısına Roma’da “Seninle, Ermenistan” başlıklı bir konser düzenledi. Orkestrayı, İngiltere’li ünlü orkestra şefi Daniel Harding yönetti.
Ermenistan Dışişleri Bakanlığı’nın basın servisinden edinen bilgiye göre konser, “Yerevan ufukları” Uluslararası Müzik Festivali çerçevesinde, Ermeni Soykırımı’nın 100. yıldönümü etkinliklerini koordine eden Devlet Komisyonu ile İtalya’daki Ermenistan Büyükelçiliği’nin desteğiyle düzenlendi.
Konser öncesi konuşma yapan Ermenistan’ın İtalya Büyükelçisi Sargis Khazaryan, soykırım gibi bir insanlık suçunu farklı milletlere anlatmak için müzik dilinin en uygun olduğunu dile getirerek, şuanda Ortadoğu’da azınlıklara karşı gerçekleştirilen kitle katliam ve eziyetlerin, soykırım konusunun bugün de güncelliğini kaybetmediğini gösterdiğini vurguladı.
Konserde Aram Khaçatıryan’ın, Bethoven’in, Dvorak’ın eserlerine yer verildi. Ermeni Soykırımı’nın anısına ithaf olan konser, İtalyan basını ve kamu televisionunda yoğun bir şekilde yayınlandı.

 

 

kaynak: ermenihaber.am

Yorumlar