Lusavoriç Çocuk Korosu, İkinci Konseri ile Dinleyicilerle Buluştu

Yaklaşık bir yıldır ikinci konserlerini vermek üzere hazırlanan Lusavoriç Çocuk korosu üyeleri 6 haziran cumartesi günü Sercan Gazeroğlu yönetiminde Vordvots Vorodman Kilisesi, Mesrob Mutafyan Kültür Merkezi salonunda muhteşem bir konserle dinleyicilerle buluştu.

Yoğun katılımın olduğu konserde dinleyicilerin hem eğlenceli hem de duygusal anlar yaşamalarına vesile olan çocukların da mutlulukları gözlerinden okunuyordu.

Konseri, Der Harutyun Apeğa Damadian, Der Kirkor A. Kahana Damadian ,Der Sarkis A. Kahana Kuyumciyan, katılımları ile onurlandırdılar, Ruhanilerin yanısıra dinleyiciler arasında Sayat Nova Korosu Şefi Melikcan Zaman, Karasun Mangants Korosu Şefi, Hrant Çizmeciyan ve diğer kardeş koro üyerleriyle birlikte Boğaziçi Caz Korosu Şefi Masis Aram Gözbek‘de bulunarak Lusavoriç Ailesinin bu mutlu gününü paylaştılar.

Açılış konuşmasını yapan koro üyelerinden Lusin Bağcı; 25 yıl önce Lusavoriç Korosu şefi Hagop Mamigonyan tarafından tohumları atılmış olan koronun üstlendiği görevin giderek zorlaştığından bahsetti. Ermeni cemaati üyelerinden yoksun bir semtin korosu olmanın olumsuz etkilerine karşı hiçbir zaman yılmayacaklarını ve bir arada olmak adına bu kültürü sürdürebilmek için zorluklara göğüs geleceklerini belirtti. Bunu sağlayabilmenin en önemli unsurlarından olan ve desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen tüm velilere teşekkür edildi.

Konserin daha renkli geçmesinde katkısı olan orkestra üyeleri, Şant Esmer, Sevan Karabetoğlu , Sevan İnyapan ve Rupen Melkisetoğlu’na teşekkürler iletildi.

Sonrasında iki yıl boyunca çocukların güvenli bir şekilde provalarına ulaşabilmeleri için sağladığı ulaşım imkankarı için Vasken Barın’a, Konseri yapabilmeleri için Vortvots Vorodman Kilisesi kapılarını Çocuk Korosuna açan, Kumkapı yönetimine ve tüm destekleri için Beyoğlu Üç Horan Vakfı Yönetimine ve aksesuarlar için Dük Kravatlarına teşekkür edildi.

Kapanış konuşmasını Der Harutyun Apeğa Damatyan aşağıdaki sözlerle yaptı:

Öncelikle, Koro üyelerine seslenerek, bu küçük yaşlarında, böyle bir kültürel yapının altında toplanmalarının ve eserler vermelerinin, kendilerinin sonraki yaşantısında bu kültürü, kilise ve cemaate olan bağlıklarını sürdürmede bir mihenk taşı olarak gelecekteki yaşantılarında da Ermeniceye ve Kültürüne bağlılıklarının temelini oluşturacağını söyledi. Koro’nun çalışmaları ve başarısı için çocukları, Şefleri Sercan Gazeroğlu ve emeği geçen herkesi tebrik etti.

Konser Lusavoriç Korosu Yönetim Kurulu üyelerinin de çocuklara katılması ve hep birlikte Yerevan Yerepuni parçasının söylenmesi ile son buldu.

Yorumlar