Marsta Bulunan Su Garni Kraterinde

Geçtiğimiz Eylül ayının sonunda Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA Mars yüzeyinde sıvı suyun bulunduğuna ilişkin en güçlü kanıtı dünyaya duyurdu. Tekrarlı eğim çizgileri adı verilen yeryüzü şekilleri, mevsimsel olarak sıcaklığın değişimiyle ortaya çıkıp kayboluyor. Yapısında hidrat tuzları içeren kayaların bulunduğu ortamda artan sıcaklık (ortalama 23°C) tuzların bünyesindeki kristal suyun ince şeritler halinde bulundukları kraterden akarak ilgili çizgisel şekillerin oluşmasına neden oluyor. Bu çizgilerin yoğun olarak görüldüğü Mars kraterlerinden biri de Garni krateri.

image_1755_1-Mars-Water

image_1614_1-Mars-water

Sıcaklığa bağlı olarak belirip kaybolan kristal su içeren eğim çizgileri

Söz konusu krater ismini Ermenistan’ın Kotayk bölgesine bağlı Garni köyünden 24 Nisan 2015 te resmi olarak aldı. Garni köyünü önemli kılan bir diğer unsur M.S 77 yılında Hristiyanlık öncesi Ermeni mitolojisine göre cennet ışığı ve doğruluk tanrısı Mihr için inşa edilen Garni tapınağına ev sahipliği yapması. Hristiyanlığın kabulu sonrası pagan yapıların yıkılması girişmine ve 1679 daki büyük depreme rağmen restorasyondan geçerek ayakta kalmayı başarmış Garni tapınağı, ziyarteçilerini ağırlamaya devam ediyor.

Գառնի_հեթանոսական_տաճար64

753_5

M.S. I. yy da inşa edilen Garni Tapınağı

2001 yılında Ermenilerin hristiyanlığı kabulünün 1700. yıldönümü etkinlikleri kapsamında Garni Astronomi Enstitüsü bünyesinde bir uzay müzesi açılmış ve NASA ile ortak bir proje için bir müzakere imzalanmıştı.

Kaynaklar:

http://www.sci-news.com/space/science-mars-water-recurring-slope-lineae-03280.html

http://www.npr.org/sections/thetwo-way/2015/09/28/444160913/scientists-confirm-theres-water-in-the-dark-streaks-on-mars

http://asbarez.com/44955/space-museum-opens-in-armenia/

https://en.wikipedia.org/wiki/Temple_of_Garni

Yorumlar