Mecliste Ermeni Vekiller

 

 

Meclis artık çok daha renkli: 2015 genel seçim sonuçlarına göre Meclis’te 3 Ermeni, 2 Ezidi, 1 Süryani ve 1 Roman milletvekili görev alacak.

İlklerin yaşandığı bir seçim

7 Haziran’da yapılan genel seçim ilkleri de beraberinde getirdi; AKP ilk kez Türkiye genelinde oy kaybederken, kadın vekil sayısı 79’dan 96’ya yükseldi ve ilk kez üç Ermeni aday birden Meclis’e girdi.

Kadın milletvekili sayısında artış

En fazla kadın vekili 41 kişi ile AKP’nin çıkarttığı seçimde AKP’yi HDP 31, CHP 20 ve MHP 4 kadın vekil ile takip etti.

3 Ermeni vekil

İstanbul 2. Bölge’de 1. sırada yer alan CHP’nin Ermeni milletvekili adayı Selina Özuzun Doğan, AK Parti’nin aday gösterdiği Markar Esayan, HDP İstanbul 3. Bölge milletvekili adayı olan Garo Paylan sonuçlara göre Meclis’e girmeyi başardı. Böylece, 1961 yılında Cumhuriyet Senatosu üyesi olarak parlamentoya giren Berç Sahak Turan’ın ardından, 3 Ermeni asıllı Türk vatandaşı milletvekili seçildi.

Türkiye’nin ilk Roman milletvekili

Özcan Purçu, CHP  İzmir 1. Bölgeden seçilerek Türkiye’nin ilk Roman milletvekili oldu.

İki Ezidi vekil

Avrupa Parlamentosu eski milletvekili olan Feleknas Uca HDP’den Diyarbakır’da 4. sıradan ve Avrupa Ezidi Dernekleri Federasyonu Başkanı Ali Atalan HDP’den Batman’da 1. sıradan milletvekili seçildi.

Ve bir Süryani vekil

2011 yılında TBMM’ye bağımsız olarak giren ilk Süryani milletvekili olan Erol Dora, Mardin adayı olarak girdiği seçimlerde yeniden milletvekili olmaya hak kazandı.

 

Yorumlar