Mereto’ya yol açılıyor, Surp Astvadzatsin Kilisesi artık ziyaret edilebilecek

Batman’ın Sason ilçesinde bulunan ve 2.973 metre yüksekliği ile bölgenin en yüksek zirvesi olan Mereto Dağı’na 8 kilometrelik yol açılacak. İl Özel İdaresi tarafından başlatılan yol açma çalışmasının, bir ay içerisinde tamamlanması bekleniyor. Açılan yol sayesinde dağın zirvesinde bulunan Ermeni Surp Astvadzatsin Meryem Ana Kilisesi ve yaylalar ziyaret edilebilecek.

AK Partili İl Genel Meclisi Üyesi Yılmaz Çakar, hazırlanan yolun, bölge turizmini canlandıracağını vurguladı. Mereto Dağı’nın, Ermeniler için kutsal  olduğuna dikkat çeken Çakar,  yolun açılmasıyla Ermeni vatandaşların da artık rahatça kiliseyi ziyaret edip ibadet ve dualarını yapabileceklerini kaydetti.

Batman Müze Müdürü Vehbi Yurt ise, Mereto Dağı’ndaki Surp Astvadzatsin Ermeni Kilisesinin,  2013 yılında koruma altına alındığını belirtti. Yurt’a göre, yapılan çalışmalarda kilisede herhangi bir yazıya rastlanmamıştır, bu nedenle tarihi hakkında net bir bilgiye ulaşamamışlar.

Mereto (Maruta) Dağı’ndaki Surb Astvadzatsin Ermeni Kilisesi veya diğer adıyla Maruta Bardzr Astvadzatsin Kilisesi, henüz 8-10 asırlarda sözlü olarak oluşturulan Ermeni “Sasna Tsrer” (“Sason Delileri”) veya “Sasuntsi Davit” (Sason’lu Davit”)  ünlü destan’ında anılıyor. Üstelik, Maruta Bardzr Astvadzatsin, bu destanın baş sembollerinden biridir ve ismi destandaki dua ve yeminlerde hep anılıyor.

“Sasna Tsrer”e göre kilise, destanın  baş kahramanlarından biri olan Büyük Mher tarafından inşa ettirilmiştir. Rivayete göre, Mısır’lı Araplarca tahrip edilen kilise, bir gün içerisinde Büyük Mher’in oğlu Sasuntsi Davit tarafından tekrar inşa edilmiştir.

Kaynak:   Ermenihaber.am

Yorumlar