Noravank – Amaghu’nun incisi…

 

 

 

Noravank (Նորավանք) kelime anlamı ile “yeni manastır”, 13.yy’da inşa edilmiş ve Yerevan’a 122km mesafede, Yeghegnadzor şehrinde bulunmaktadır.

Kiremit kırmızısı tepeleri ile bilinen Amaghu Nehrinin vadisinde bulunan manastır, her mevsim etkileyici bir manzaraya sahiptir.

Bu kompleks’de Surp Garabet Kilisesi, Surp Krikor Şapeli ve Surp Asdvatsatsin Kilisesi bulunmaktadır.

noravank2

Surp Asdvatsatsin Kilisesi, Finansörü olan Prens Burtel Orbelian anısına “Burtelashen” olarak da anılır. 1339 yılında tamamlanan kilise, yetenekli miniaturist Momik taradından dizayn edilmiştir, aynı zamanda kendisinin son eseri olmuştur.

 

surp garabet

 

Surp Garabet Kilisesi, bir kare içerisinde haç formu ile inşa edilmiştir. 1340 yılında deprem ile zarar gören kilisenin kubbesi 1361 yılında Siranes tarafından yenilenmiştir. 1931 yılında yine bir depremle zarar gören kubbe ve kilise, 1998 yılında Kanadalı Ermeni bir ailenin desteği ile tamamen yenilenmiştir.

mezartaşı

 

 

 

Surp Krikor Şapeli ise 1275 yılında Siranes tarafından Surp Garabet Kilisesinin Kuzey duvarına ilave edilmiştir. Bu Şapel Orbelian Ailesinin mezarlarını da içermektedir. En bilineni de üzerine Aslan figürü yontulmuş olan mezartaşıdır..

 

 

 

noravak winterKış aylarında Noravank.

 

Yorumlar