“Osmanlı İmparatorluğu’nda Ermeni Sporu ve Vücut Eğitimi” kitabı yeniden bastırıldı

image description

Ermeni Soykırımı Müze Enstitüsü müdürü Hayk Demoyan’ın kaleme aldığı  “Osmanlı İmparatorluğu’nda Ermeni Sporu ve vücut Eğitimi” başlıklı resimli monografi yeniden basıldı. 2009 tarihinde yayınlanan kitabın redakte edilmiş ve yeni elde edilen bilgilerle zenginleştirilmiş versiyonu olan bu basım, Ermeni sporunu anlatan 600’a yakın resim de içermektedir.

Osmanlı İmparatorluğu’nda Ermeni sporu ve vücut eğitiminin gelişme tarihi, Batı Ermenileri arasında spor ve vücüt eğitiminin yayılması ve ilk Ermeni Spor Kulüplerinin hikayesi kitapta ilk kez anlatılıyor. Böylece Ermeni sporunun, henüz bilinmeyen, fakat fazlasıyla dikkat çekici ayrıntıları okuyucularla paylaşılıyor.

Vahan Papazyan ve Mkrtiç Mkryan isimli iki Ermeni sporcunun, 1912 tarihinde Stockholm’da gerçekleştirilen Olimpiyatlarda tarihte bir ilk olarak Osmanlı İmparatorluğunu temsil ettiği biliniyor. Birçok Ermeni sporcu ve spor takımları, yerli ve uluslararası yarışmalarda tekrar ve tekrar zafer kutluyor ve rekorlar kırıyordu. 1911-1914 tarihlerinde yılda bir kere (toplam dörk kez) gerçekleşen “Ermeni Olimpiyat Oyunları”nda tüm Ermeni spor kulübleri yer alıyordu. Olimpiyatlarda kazananlara gümüş madalyalar veriliyordu.

 

kaynak: ermenihaber.am

Yorumlar