Sason’daki Ermeni Manastırı için restorasyon kararı çıktı

Batman’ın Sason İlçesi’nin Meşeli (Komk) Köyü’nde bulunan 1.500 yıılık Aziz Petrus Ermeni Manastırı, Kültür ve Turizm Bakanlığı Diyarbakır Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından tescillendi, Manastırı ve çevresindeki Ermeni mezarlıkları için restorasyon ve turizme kazandırılma kararı çıktı.

15 asırlık tarihi olan ve 350 odadan ibaret olan Havari Petrus Ermeni Manastırı, son zamanlarda yerliler tarafından  ahır olarak kullanılarak defineciler tarafından da harap edilmekteydi. Manastırın içi moloz yığınlarıyla doluydu.

Yıllar boyunca manastır için hukuk mücadelesi veren Sason, Bitlis, Batman, Muş, Van, İstanbul ve Diğer Tüm İller, İlçeleri, Köyleri Ermenilerin Sosyal Yardımlaşma Dayanışma ve Kültür Derneği Başkanı Aziz Dağcı, “Ermenilere ait tarihi kilise, manastır ve tüm yapılar için hukuki mücadelemiz sürecek” diye konuştu.
Fakat ilginç olan bir husus daha ortaya çıktı. Sason ilçesi Meşeli (Komk) Köyünde bulunan tarihi manastır, Özel İdare ve Kadastro tarafından Çayırlı köyü mıntıkasına dahil edildi. Ermeniler ise bu duruma sert tepki gösterdi.

Aziz Dağcı “Tarih kitapları ile gezginlerin rehberlerinde Havari Petrus Ermeni Manastırı, Komk yani Meşeli köyü olarak geçiyor. Ancak, manastırın Çayırlı köyünde gösterilmesi hem bizim ve hem de turizm açısından olumsuz bir karar olmuştur. Bu yanlışın düzeltilmesi için hukuki işlem başlatacağız” ifadelerini kullandı.

Kaynak:   Ermenihaber.am

Yorumlar