TEOG ‘da din dersi muamması

Liselere geçiş sınavı olarak da bilinen  Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi’nin (TEOG) 6 dersten yapılan toplam 12 sınavının ilk 6’sı 26-27 Kasım tarihlerinde, diğer 6 sı ise 29-30 Nisan 2015 tarihlerinde gerçekleşmişti.

Geçtiğimiz yıl din dersinden muaf olan gayrimüslüm öğrencilerin puanları hesaplanırken , muaf sayılmak yerine sınava girmiş olarak gösterilip 0 puan almış olarak kabul edilmiş, bu nedenle de yaklaşık olarak 33 puanlık bir fark ortaya çıkmıştı. Bu problem öğrenciler tarafından farkedilip itirazlar yapılmış ve Kamu Denetçiliği Kurumu, 2 Kasım 2014 tarihinde aldığı kararında, uygulamanın gayrimüslüm öğrenciler için dezavantaj yarattığını ve değiştirilmesi gerektiğini bildirmişti.

Bunun üzerine yapılan çalışmalarda, gayrimüslümler için merkezi Musevilik ve Hristiyanlık sınavları hazırlanması öngörülmüş, Musevi cemaati bu projeyi kabul etmesine karşın,  Rum ve Ermeni okulları, din derslerini kendi dillerinde gördüklerinden, Türkçe yapılacak bir sınava sıcak bakmamışlardı. Dille ilgili problem ise henüz aşılamadan sınav zamanı gelmiş ve problem çözülememişti.

Bu yıl ilk defa Özel Musevi İlköğretim Okulu öğrencilerine Musevilikle ilgili din soruları soruldu ama Rum ve Ermeni okullarında okuyan öğrenciler ne yazık ki din dersinden muaf olmalarına rağmen geçtiğimiz yıl yapılan aynı hatayla karşı karşıya kaldı. Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri, puanları eksik sayılan 371 öğrencinin puanının yeniden hesaplanacağını söylediler.

KİMSEYİ MAĞDUR ETMEYİZ

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin ise durumla ilgili şunları söyledi:

“Bu konuda bize ulaşan yazılı bir başvuru yok ancak medyada yer alan haberlerden hareketle Bilgi İşlem Başkanlığımızı arayan veliler var. MEB Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğümüz derhal araştırma başlattı. Araştırma neticesinde bu konuda, kimseyi mağdur etmeyiz. Herhangi bir mağduriyet yaşanmadan gereken neyse yaparız. Bilindiği gibi derslerden muaf olmak, yazılı bir talebe bağlı olarak gerçekleştirilen bir idari işlem. Yazılı talebi olan öğrencilerimizin başvuruları kabul edildiği anda e-okul verilerine muaf olduğu bilgisi çıkar ve öğrenci muaf olur. Muafiyet talebi kabul edilen öğrencilerimizle ilgili muafiyet işlemleri yapabiliriz. Bu anlamda talebi değerlendirilmemiş öğrencilerimiz varsa bu hata düzeltilir ama bunun dışında bir işlem yapılması mümkün değil.” (DHA)

 

 

 

Yorumlar