Uluslararası Piyano Yarışması Jüri Başkanı Vahan Mardirossian

Vahan Mardirossian kimdir?

Orkestra yönetmeye on beş yaşında başladı. Baş şef ve Ermeni Gençlik Kültür Merkezi Oda Orkestrası’nın müzik direktörü olarak atandı.

Mayıs 2014’te Vahan Mardirossian Tokyo Filarmoni Orkestrası’nı yönetmeye başladı. Bu konserden sonra, Mayıs 2015’te NHK Senfoni Orkestrası ve Japon Filarmoni Orkestrası’nı yönetmeye davet edildi. 2014/ 2015 sezonunda yeniden Prague Radio Senfoni Orkestrası ile bir araya gelecek.

Vahan Mardirossian Caen Orkestrası’nın baş şefi ve Ermenistan Ulusal Oda Orkestrası’nın (NCOA) müzik direktörüdür.

Prag Filarmoni Orkestrası, Prague Radio Senfoni Orkestrası, Ermenistan Filarmoni Orkestrası, Pays de Loire Ulusal Orkestrası, (Strasbourg Filarmoni Orkestrası ve SWR Baden-Baden Freiburg Senfoni Orkestrası’nın en iyi elemanlarından oluşan) « Amalgames » Orkestrası, Douai Orkestrası, Les Czech Soloists, Lübnan Filarmoni Orkestrası, Caen Orkestrası, Cannes Orkestrası, Toulon Opera Orkestrası, Novossibirsk Oda Müziği Orkestrası, Ermenistan Ulusal Oda Orkestrası’nı düzenli olarak yönetmektedir.

Bu orkestralarda solist olarak A. Markov, V. Sverdlov-Ashkenazy, D.Poppen, B.Engerer, X.Phillips, L.Vogt, K-W.Paik, R.Galiano, V.Postnikova, D,Kashimoto, S. Nakaryakov, G. Hofmann, A.Chaushian, R. Pidoux, A. Soumm, A. Ghindin, I.Tchetuev, P. Leschenko, A.Wass, J-M.Phillips-Varjabedian, Trio Wanderer, F. Mondelchi, J-C. Pennetier, J. Rouvier, M. Coppey, R. Arodacky, N. Dautricourt, S. Bechy, G.Touvron, S.-M.Degand, E. Rozanova, R. Daugareil, A. Cazalet gibi uluslararası üne sahip müzisyenleri vardır.

Repertuvarı Barok dönemden günümüze geniş bir yelpazeyi kapsar. (Tanguy, Saariaho, Rautavaara, Dutilleux, Rihm, Kagel, Crumb, Ligeti, Mulsant…) Mayıs 2013’te Vahan Mardirossian Nanterre-Amandiers Tiyatrosunda Tigranyan Operası’nın Fransız uyarlamasını olan « Anouche » ’u yönetti. Çeşitli orkestralarda şeflik yapan Vahan Mardirossian Çaykovski’nin Keman Konçertosu’nu (Stéphanie-Marie Degand, Caen Orkestrası) ve Florentine Mulsant’ın telli çalgılar için 1. Senfonisi’ni kaydetti. (NCOA) Ünlü bir piyanist olan Vahan Mardirossian, birkaç yıldır konçertoları klavyeden yöneterek, bu iki tutkuyu bir araya getirmektedir. (Bach, Haydn, Mozart, Beethoven, Grieg, Chostakovitch…). Kurt Masur, Paavo Jarvi, Yutaka Sado, Yuri Ahronovitch gibi büyük şeflerin yönetiminde çalmaktadır.

Kurt Masur ile karşılaşması Vahan Mardirosyan’ın kariyerinde bir dönüm noktası oldu. Maestro tarafından New York’taki orkestra yönetim seminerine davet edildi ve burada, ödül kazananlar arasında, Manhattan School Orkestrası’nı da yönetti Vahan Mardirossian 2005’te « Maestria » adlı oda orkestrasını kurdu. Sanatçı Fransa’da Théâtre des Champs-Élysées ve la Halle aux Grains de Toulouse gibi yerlerde sahne almaktadır.

 

Uluslararası piyano yarışması hakkında

 

İstanbul Orchestra’Sion – Uluslararası Piyano Yarışması’nın hedefi, dünyanın dört bir yanından seçilmiş olan, uluslararası düzeydeki profesyonel müzisyenleri bir araya getirmek ve tanıtmaktır.

Bu misyon; sanatçılara, müziklerini geliştirmelerini sağlayacak bir paylaşım mekânı sunmak, onların; dinleyiciler, müzisyenler ve uluslararası üne sahip konser sanatçılarından oluşan jüriyle buluşmalarını sağlamak arzusuyla yola çıkmıştır. İstanbul Orchestra’Sion – Uluslararası Piyano Yarışması, genç müzisyenlerin kariyerinde önemli bir aşama olmayı arzu etmekte ve yıllar içerisinde Türkiye’de, Akdeniz Bölgesi’nde ve giderek dünya çapında öneme sahip, bir müzik etkinliği olmayı hedeflemektedir.

Yarışma sınavları, İstanbul’un şehir merkezinde bulunan Notre Dame de Sion Lisesinin konser salonu’nda gerçekleştirilecektir. Adayların ön seçimi DVD ya da görsel-işitsel dosya üzerinden yapılacaktır. Yarışma halka açık dört ayrı sınavdan oluşacaktır. Finalde adaylara, orkestra şefi ve jüri başkanı Vahan Mardirossian yönetimindeki Orchestra’Sion orkestrası eşlik edecektir. Birincilik Ödülü 10.000 $, İkincilik Ödülü 5.000 $, Üçüncülük Ödülü 2.500 $’dır.

Birincilik Ödülü’nü alana birçok konser vermesi teklif edilecek olup, bunlar arasında: Notre Dame de Sion Lisesi Gösteri Salonu’nun yıllık programıçerçevesinde bir resital, Théâtre Saint Bonnet’de bir resital ve profesyonel bir kayıt ( Bourges, Fransa), Lisztomanias’ın “Liszt’in Doğusu” 2017 Festivalindebir resital (Chateauroux, Fransa), Domaine Les Forges de la Vache’da doğaçlamalar dizisinde bir resital (Nièvre, Fransa), Galerie Besharat’da bir resital (Barbizon, Fransa).

Jüri üyeleri adaylardan birine Cap Ferret Music Festivali Akademisi’ndeki ustalık sınıflarına katılmak ve Festivaldeki Genç Yetenekler konserlerinde yer almak üzere bir haftalık burs (ders ve konaklama), ayrıca konserin videosunu verecektir (Cap Ferret, Fransa).

İlk üç ödülü kazananlara başka ek ödüller de verilebilecek olup, bunlar arasında Notre Dame de Sion Lisesi Özel Öğrenci Ödülü veya Jüri üyelerinin onayladığı herhangi bir başka müzik ödülü yer alacaktır.

Tüm ödüller yarışmanın kapanışı vesilesiyle düzenlenecek bir gala gecesinde verilecektir.

İstanbul Orchestra’Sion – Uluslararası Piyano Yarışması 2013’den beri saygın Alink-Algerich Vakfının üyelerinden biridir. Alink-Algerich Vakfı, 2015 yılında özel desteğini sunmak için belirlediği 10 uluslararası yarışma arasına İstanbul Orchestra’Sion – Uluslararası Piyano Yarışması’nı da almıştır.

 

kaynak: http://www.nds.k12.tr

Yorumlar