Van’daki tarihi Ermeni Saint Georges manastırı restorasyonunu bekliyor

Ermenistan’ın tarihi başkentlerinden biri olan ve Ermeni kalıntılarının en yoğun şekilde görüldüğü Van’da bulunan ve mimarisiyle hayranlık uyandıran Saint Georges Manastırı, hazine avcılarınca büyük oranda talan edilmiştir.
Van’ın Bahçesaray ilçesinde,  Ağirof Dağı’nın güney yamacında, Ağzı Gedik Geçidi ucunda 2 bin 400 metre yükseklikte mağaranın oyularak yapıldığı Saint Georges Manastırı aradan geçen yüzyıllara rağmen eski ihtişamını koruyor.
Pek çok ziyaretçisi bulunan manastır “Pouthkouvank” adıyla da biliniyor. İnşa tarihi tam olarak bilinmeyen manastırın Arzdrunien Krallığı zamanında kurulduğu iddia ediliyor.
British Museum’daki 1317 tarihli bir el yazmasındaki verilere göre manastır, 14. yüzyılda Vastpurakan Krallığı’nın önemli okul ve kültür merkeziydi. 15. yüzyılda okul kapandıktan sonra manastırın faaliyetine devam ettiği söyleniyor. 1601’de manastırın jamatun kısmı yeniden restore dilmiştir. 1915’e kadar önemli bir ibadethane merkezi olan Saint Georges Manastırı, Ermeni Soykırımı sırasında tahrip edilmiş, günümüzde ise defneciler tarafından yağmalanmıştır.
Yöre halkı, ön kısmının halen sağlam kaldığı manastırın  restoreayonunu ve Hıristiyanlar için tekrar ibadethane haline getirilmesini talep ediyor. DBP’li Bahçesaray Belediye Meclis üyesi Ehdinur Elbir, Bahçesaray’da Ermeni Soykırımı’na kadar Kürtler ile Ermenilerin yan yana barış ve kardeşlikle yaşadığını söyledi.
Elbir, “Ermeni Soykırımı’nın ardından özellikle kilise ve manastırların gerek sistem gerekse de hazine avcıları tarafından büyük bir tahribata uğratıldı. Bölgemizde bulunan kilise ve manastırlar çok önemlidir. Bu manastırlar ve kiliseler tarihi ve kültürel zenginliklerimizdir. Buralara sahip çıkmak asli görevimiz olması gerekiyor. Dini açıdan da kiliseler ibadet yerleridir ve ibadet yerleri de kutsal mekanlardır” dedi.
 
Bölgede Geliya Dera Arincê olarak tanınan manastırın büyük önemi olduğunu dile getiren Elbir, manastırın yapılışı açısından oldukça modern bir yapı olduğunu dile getirerek, “Biz hem buradan Hıristiyan cemaatine hem de devlete sesleniyoruz. Bu manastırın restoresinin yapılarak tekrardan eski ihtişamına kavuşmasını talep ediyoruz. Hıristiyan alemini de ilçemize davet ederek bu güzellikleri görmelerini istiyoruz” şeklinde konuştu.
 
kaynak: ermenihaber.am

Yorumlar