Vosgi Aşun bu yıl da tüm coşkusuyla kutlandı

AhiEfE7do-wKRghrNDszvm-F5q7tZu00hdc1CZs-1FBE

Vosgi Aşun bu yıl da tüm coşkusuyla kutlandı

Her yıl tüm derneklerin bir araya gelerek sonbaharın gelişini kutladıkları Vosgi Aşun etkinliği , bu yıl  yeni kurulan Levon Vartuhyan Okulundan Yetişenler Derneği’nin ev sahipliğinde gerçekleşti.  Misafirler, okul bahçesinin sonbahara uygun olarak dekore edilmesiyle oluşturulan hoş ambiyansta, “Armad” Müzik Topluluğunun güzel müzikleri  eşliğinde yaklaşık 4 saat boyunca eğlenceli anlar geçirdiler.

Sabahın erken saatlerinde hazırlanmaya başlanan sıcak şarap , uzun demlenme sürecinin ardından, Kevork Simkeşyan’ın Vosgi Aşun’ un hikayesini anlatmasıyla servis edildi. Bu esnada mangalda sucuk ekmekler hazırdı. Düzenlenen dekoratif masalarda meyveler ve kuruyemişler bulunuyordu. Sucuklardan sonra mangala mısırlar  ardından da kestaneler dizildi. Kapanış ise servis edilen tulumbalarla yapıldı.

Misafirlerin çoğu Levon Vartuhyan Okulu’nu gezmeden gitmek istemedi çünkü bazıları ya bu küçük ama sıcak okula ilk gez gelmişler ya da zaten buradan mezun olmalarına rağmen çok uzun yıllar eski sıralarını görmemişlerdi. Günün sonunda yaklaşık 150 kişilik bu kalabalık yüzlerinde gülümsemeyle , seneye yeniden görüşmek dilekleri ile evlerine dağıldılar.

 

VOSGİ AŞUN – ՈՍԿԻ ԱՇՈՒՆ
Çok tanrılı dinler zamanından kalan bir gelenek yada bir ritüeldir Vosgi Aşun. Esasen bereketli geçen hasadın kutlanması ve gelecek hasat dönemi için de aynı bereketin fazlasıyla elde edilmesi ve bu umudun hep canlı kalması için dua edilmesidir. Ancak bu ritüel çayırlarda kurulan sofralara konulan zengin yiyeceklerin herkesçe paylaşılması ile gerçekleştirilir. O dönemde yetişen meyveler, yeşillikler masalarda bolca yer alır . Bolluk bereket böye simgelenir. Şarkılar söylenir otantik danslar sergilenir. Kutlama gece dahi devam eder, ateşler yakılıp etrafında toplanılır, şarkılar, hikayeler, anılar….Kışa adım atmanın da zamanı gelmiştir, yiyeceklerin kimi kurutulmuş kimi olduğu gibi kilerlerde yerini almıştır. Ve kendilerine bahşedilen bu bereketin ve inancın sonsuz olması için bir kez daha şükredilir. Uzun senelerdir Derneklerimiz tarafından gerçekleştirilen bu etkinlik, geçmişin güzel bir dayanışma ve rızkına şükretme, teşekkür etme geleneğini hatırlanıp devam ettirilmesi amacını taşımaktadır. Mesrop Badiryarkın önerisiyle başlatılan bu gelenek bu yıl da yinelenecektir.

 

DSC_0004 DSC_0044 DSC_0059 DSC_0119

 

Yorumlar