“Yavaş-Gamats Güz Atölyesi Programı” Başvuru Çağrısı

Helsinki Yurttaşlar Meclisi (Helsinki Citizens’ Assembly – hCa) Vanadzor/Ermenistan ofisi, Helsinki Yurttaşlar Derneği (hYd) Türkiye katkıları ile Ermenistan ve Türkiye toplumları arasında güven inşasına ve barışma sürecine destek vermek üzere, bu iki ülkeden 20 öğretmen/öğretmen adayı için bir YavaşGamats-Güz Atölyesi düzenliyor. YavaşGamats[1] Yaz okullarının önceki programları Ağustos 2014’de Türkiye Kocaeli’de ve Ağustos 2015’de Aghveran/Ermenistan’da, her iki ülkeden gelen öğretmen ve öğretmen adaylarının katılımı ile gerçekleştirildi.

Detaylı bilgi için yaz okulları programının web sitesini ziyaret edebilirsiniz: http://www.yavasgamats.org

YavaşGamats Güz Atölyesi Programı 18-22 Kasım 2015 tarihleri arasında, Ermenistan’da yapılacak.

Her iki ülkeden gelecek 10’ar katılımcının yarısını genç öğretmenler, diğer yarısını da öğretmen adayı üniversite öğrencileri oluşturacak. Programın toplam katılımcı sayısı 20 kişi olacak.

Katılımcıların çatışma çözümüne yönelik iletişim becerilerinin geliştirilmesini amaçlayan beş  günlük güz atölyesi programı çerçevesinde, Türkiye ve Ermenistan’dan akademisyenler, eğitimciler, yazarlar, gazeteciler, araştırmacılar ve sinemacılar  tematik sunumlar yapacaklar.   

 

Kimler başvurabilir?

→ Güz atölyesine Türkiye’nin tüm şehirlerinden, ilk-orta-lise düzeyi okullarda görev yapan tarih ve edebiyat öğretmenleri başvurabilir. Başvurucuların, mesleğinin ilk yedi yılı içinde olması tercih sebebidir.

→ Güz atölyesine, Türkiye’nin çeşitli şehirlerindeki eğitim fakültelerinde tarih ve edebiyat öğretmenliği bölümünde öğrenim gören üniversite öğrencileri başvurabilir.

 

Başvuru süreci:  28 Eylül – 15 Ekim 2015

  • Katılımcıların İstanbul-Erivan-İstanbul seyahatleri ve Ermenistan’da konaklama/yemek masrafları program çerçevesinde karşılanacaktır.
  • Programının dili Türkçe ve Ermenice olacaktır. Program boyunca simültane çeviri sağlanacaktır. Yine de katılımcıların bir kısmının İngilizce bilmesi tercih sebebidir. Küçük grup çalışmalarında simültane çevirinin yetersiz kaldığı durumlarda, kolaylaştırıcı olması açısından, katılımcılar arasında İngilizce bilenlerin de olmasına gayret edilecektir.
  • Başvurunuzu, program hakkında ayrıntılı bilgi ve sorularınızı Helsinki Yurttaşlar Derneği’nden Esra Güçlüer’e gönderebilirsiniz:  [email protected]

 

 Başvuru koşulları ve değerlendirme

  • Başvurular arasından Türkiye’den 10, Ermenistan’dan 10 katılımcı belirlenecektir.
  • Programa son başvuru tarihi 15 Ekim 2015 Perşembe’dir.
  • Olumlu-olumsuz tüm başvuru sonuçları, 19 Ekim 2015 Pazartesi gününden itibaren e-mail yoluyla duyurulacaktır.

 

 

hCa Vanadzor ve hYd Türkiye tarafından yürütülen bu program İngiltere Büyükelçiliği-Erivan tarafından çatışma, güvenlik ve istikrar fonu kapsamında finanse edilmektedir.   

[1] Gamats: Ermenice “yavaş”… Yaz Okulu programının bir benzeri, her iki ülkeden üniversite öğrencilerinin katılımıyla 2005 yılında Antakya’da gerçekleştirilmişti.

Formlar:

öğrenciler için başvuru formu

öğretmenler için başvuru formu

 

kaynak: http://www.yavasgamats.org/

Yorumlar