Yerevan – Erepuni

Yerevan (Երևան) , Ermenistanın başkenti ve aynı zamanda en büyük şehridir. Şehrin adı, Ermeni Kralı IV.Yervant’ın anısına verilmiştir. Önceki ismi ise Urartu döneminden kalan Yerebuni (Էրեբունի) olup bölgede bulunan askeri kaleden dolayı verilmiştir.

1918’den bu yana başkent olan şehir, Ermenistan tarihinin 13. başkenti olup ülkenin yönetim, kültür ve endüstri merkezidir.
Şehrin geçmişi MÖ 8.yy’a dayanmaktadır.

Şehrin sembolü Ararad Dağı (Ağrı Dağı) olarak görülür.

Mount_Ararat_and_the_Yerevan_skylineyerevan

 

Şehrin logosunda taçlandırılmış bir aslan ve şehrin ismi yer almaktadır.

Aslan elinde bir asa tutar ve başı arkaya doğru bakar, bunlar kudret ve bağlılığın sembolu olarak kullanılmıştr, aynı zamanda aslanın göğsünde Ermeni sonsuzluk işareti ile Ararad’ın silüeti bulunmaktadır.

 

27 Eylül 2004 yılınd Yerevan, Baruyr Sevag tarafından yazılıp, Edgar Hovhanisyan tarafından bestelenen “Erebuni-Yerevan” parçasını marş olarak kabul etmiştir. Bu marş ve şehrin şu andaki bayrağı, Şehri en iyi temsil edecek marş ve bayrak için yapılan yarışma neticesinde seçilmiştir.

bayrak

 

Bayrakta , merkezde şehrin logosu ve çevresinde 12 kırmızı sembolden oluşmaktadır. Bu semboller Yerevandan önceki 12 başkenti temsil etmektedir.

Beyaz zemin üzerine Ermenistan bayrağının 3 rengini barındırmaktadır.

 

 

 

 

Yerevan şehri bini aşkın yılın tarihini, medeniyetlerin izlerini; kiliseleri, taş duvarları, düzenli sokakları, geliştirdiği vizyonu ile geçmişten geleceğe bir köprü gibi, güçlü ve gururlu bir sembol…

 

 

 

Yorumlar