“Yerkum Enk Gomidas Festivali”ne İstanbul Damgası

Ermenistan Diaspora Bakanlığının, 100.yıl etkinlikleri kapsamında 24-27 Eylül tarihleri arasında Yerevan şehrinde düzenlediği «Երգում ենք Կոմիտաս» (We Sing Gomidas / Gomidas söylüyoruz) uluslararası festivalinde İstanbuldan Müzik ve Dans alanında iki gösteri gerçekleşti.

Bunlardan birincisi daha önce de haberlerimizde duyurduğumuz gibi “Majag Toşikyan” eserlerine ithaf edilen, İstanbullu solistler, koro ve Yerevanlı müzisyenlerin birlite sahne aldığı konser oldu. Yerevan Operas Binası, Aram Khacaduryan Salonunda 24 Eylül akşamı gerçekleşen konser ile Sanatçının eserleri Ermenistanlı seçkin sanat çevrelerinin yanısıra festival için diasporadan şehre gelen birçok sanatseverle buluştu.

Aylar süren çalışmalardan sonra 20 Eylül tarihinde solistler ve korodan oluşan İstanbullu ekip Yerevan’a ulaştı.Burada konsere hazırlanmakta olan Yerevanlı müzisyenlerden oluşan Exprompt Orkestrası ile provalar gerçekleştirdi.

Bu yıl dördüncü kez Şef Hagop Mamigonyan yönetiminde Yerevan’da konser veren Lusavoriç Korosu , daha önce 2006, 2008 yıllarında “Meg Azk Meg Mşakuyt” ve 2014 yılında “Im Hayastan” festivallerinde sahne almıştı. Geçtiğimiz yıl aynı zamanda 85. yıldönümünü kutlamakta olan koro, Diaspora Bakanlığı tarafından, bakanlığın en yüksek nışanı olan altın madalya ile ödüllendirilmişti.

 

karolin Mamigonyan

 

Gecenin sunuculuğunu üstlenen Karolin Sarıboyacıyan Mamigonyan, bu anlamlı geceye sunuşundaki ahenkle farklı bir renk kattı.

 

 

 

 

 

sibil
Photo by : Kevork Matevosian

Konserin ilk bölümünde son yıllarda İstanbul ve Ermenistanda oldukça tanınan ve birçok konserler veren Sibil kendi albümünde de bulunan “Namag” parçasını ve ayrıca Arevner Çocuk korosu ile birlikte, Avedyatz Yergir ve Mer Lezun, parçalarını seslendirdi.

 

 

bartev
Photo by : Kevork Matevosian

 

İstanbul ve Dünyadaki bir çok sanatseverce tanınan Bartev Garyan konserde, Bantuht Hayer, Ararad ve Yes gı moranam parçaları ile sahnedeydi.

 

 

 

Lida

Lusavoriç Korosunun emektar üyelerinden Lida Köseoğlu ise konserde seslendirdiği Yerevan ve  Zhçum parçaları ile dinleyiciyle buluştu. Zhçum parçasının söz yazarı Or.Makruhi Büyükhagopyan da İstanbullu kafile ile birlikte şehre gelmiş ve dinleyiciler arasında hazır bulunmakta idi.

 

 

Konserin Sololardan sonraki bölümünde Lusavoriç Korosu, Majag Toşikyanın “Gomidas”, “Ko Hayrenikı” ve “Desnem Anin” eserlerini orkestra eşliğinde seslendirdi.

Konser boyunca koroya piyanoda Aret Boztaş ve Julia Tavit eşlik ettiler.

 

konser 1

Ve bu üç parçanın seslendirilmesinin ardından aslında tüm dinleyiciler ve sanatçılar için oldukça manalı olan ve prömiyeri gerçekleşen 2007 yılında hayatına kastedilmek suretiyle aramızdan ayrılan “Hrant”a ithaf edilen  “Hrant Dink Oratoryosu”na geldi sıra. Sözlerini Bercuhi Berberyan’ın yazdığı ve Toşikyanın bestelediği eser, hafızalarımızdan silinmeyen bu acı kaybı ve Hrantın kendisini ölümsüzleştiren, Doğruluk, Barış, Kaybetmenin hüznü, Özlem, Vatan ve Sevgi temalarını işleyen parçalarla dinleyici ile ilk kez buluştu. Oratoryonun solistleri ise, Opera sanatçısı Mezosoprano Aylin Ateş, aslen İstanbullu ancak müzik öğrenimini Yerevan’da gerçekleştirmiş ve orada uzun yıllardır yaşamakta olan Boğos Yeğyazar ve Opera sanatçısı ayrıca Lusavoriç korosu üyesi Sercan Gazeroğlu idi. İstanbuldan gelerek, Konseri dinleyen Hrant Dink’in eşi Rakel Dink gece boyunca duygulu anlar yaşadı.

solistler

lusavoriç

Geceye Türkiyeden, Ermeni patrikhanesi Patrik vekili Aram Ateşyan, Ermeni Katolik Kerabayzarı Der Levon Zekyan, Disaspora Bakanı ve birçok sanatsever katıldı.

Diaspora Bakanı Hranuş Hagopyan konuşmasında, sanaçtıları tek tek tebrik ederek, Gomidas’ın Ermeni tarihi ve sanatı konusundaki öneminden söz etti. Ayrıca İstanbullu Ermeni Sanatçıların, Yerevan’da Ermenistanlı sanatçılar ile bir sahneyi paylaşmasının önemli ve gurur verici olduğunun altını çizdi. Gecenin gerçekleşmesi için İstanbullu sanatçılara maddi manevi desteğini esirgemeyen Dikran Gülmezgil, Hagopyan tarafından bakanlık nışanı ile ödüllendirildi.

 

majag t.

Aram Srp.

dikran
Dikran Gülmezgil, Hranuş Hagopyan’dan madalyasını alıyor.

 

M.Büyükhagopyan
Zhçum parçasının söz yazarı , gazeteci Makruhi Büyükhagopyan

 

Şef Hagop Mamigonyan ve Hranuş Hagopyan

 

konser sonu

Yorumlar